מחאת ה"עד כאן" פועלת את פעולתה


פורסם ב 14/12/2012 ע"י Andro Blog

עשרות גולשים הציפו את עמוד הפייסבוק של סאני יבואנית סמסונג בישראל עם הכיתוב "עד כאן", וגרמו לסאני השתקנית בדרך כלל כלפי תלונות לדבר.

תגובתה הרשמית של סאני בעמוד הפייסבוק שלהם:

קיבלנו לא מעט שאלות בימים האחרונים בנושא רומים, זכויות יוצרים ומה שביניהם ורצינו להסביר למתעניינים קצת יותר לעומק את הנושא.
סמארטפונים מבוססי מערכת אנדרואיד (למעט נקסוס) פועלים בעזרת שני מרכיבים:
1. מערכת הפעלה אנדרואיד אשר הינה קוד פתוח
2. מעטפת הממשק של סמסונג או כל יצרן אחר שמפתח הינה קוד מוגן שאסור להעברה ושינוי (דוגמת TouchWiz)

עבודתם של המפתחים העצמאיים חשובה להיפתחותה של אנדרואיד ואנו שמח

ים לראות את קהילת האנדרואיד הישראלית והמפתחים העצמאיים, גדלה ומתפתחת.
רום שמפותח על בסיס מערכת אנדרואיד ולא עושה שימוש בקוד מוגן לא מפר זכויות ואנחנו נשמח לראות עבודה כזו של מפתחים ישראלים,
אך המרכיב השני הוא פיתוח של חברת סמסונג, שעובר התאמות ותוספות מגוונות על-ידי סאני ולכן מוגן בזכויות יוצרים ולא ניתן לעשות בו שימוש כפי שבוצע לאחרונה.

ביומיים האחרונים קיבלנו מכם הרבה שאלות וגם לא מעט טענות.
שוחחנו עם חלקכם טלפונית באופן אישי, ואנחנו רוצים להזמין אתכם למפגש פתוח שנקיים בקרוב במשרדינו שיתן לכל המתעניינים הצצה לתהליך הפיתוח אצלנו והזדמנות להיפגש ולדבר איתנו.
פרטים על המפגש נפרסם בשבוע הקרוב.
סוף שבוע חמים ונעים

התגובה הזאת לא ממש סיפקה את הצרכנים שהמשיכו במחאתם, והביאו את התגובה הנוספת:

היי לכולם, 
ראינו את כל התגובות והשאלות הנוספות שהעלתם, כיוון שפייסבוק אינה המדיה להשיב עליהן באופן מלא ומורכבות הנושא כשלעצמו, אתם מוזמנים למפגש המתוכנן.
נשמח לרשום אתכם למפגש כבר מעכשיו, מי מכם שמעוניין שיעביר לנו את פרטיו בהודעה פרטית לעמוד.

כפי שניתן לצפות, תגובות לא ענייניות, אלא הבטחות לדבר על הענין במועד לא ידוע, לא ממש מתקבלות על הציבור, ומחאת ה"עד כאן" נמשכת.

במקביל, עמוד הפייסבוק "מחרימים את סאני" צובר תאוצה, ומקבל עשרות לייקים ביום.

מי שקצת עוקב אחרי המתרחש, הפעילות והתגובות של סאני, מאז התפוצצה הפרשה בסיבוב הקודם בתחילת השנה, כבר למוד על בשרו, שלמרות שאין דיבורים כמו חול, אין מה לאכול.

עד שלא קמים עליהם והוויראליות ברשת על אש נמוכה, אין התייחסות מבחינתם, וגם לאחר מכן יש צעדי השתקה ולא ניתן לשמוע מהם דברים ברורים, מעבר לכך ש"סאני לא מרשה".

אז שוב, אם אתם מעוניינים להשפיע על קהילת האנדרואיד בישראל, קחו שתי דקות, כנסו לעמוד הפייסבוק של סאני, כיתבו "עד כאן". תוכלי להוסיף נימוקים משלכם.

כנסו לעמוד המחאה בפייסבוק, הצטרפו בלייק.

הפעילות הזו מועילה, וכמו שאומרת גברת חדד "ואפילו מאד".

Share

Andro Blog

אתם בטח מכירים אותי בתור Andro Blog בפורטל הישן!

4 Comments

 1. deepnes
  14/12/2012 בשעה 14:08

  הממשק של סמסונג הוא קוד פתוח כל עוד הוא בשימוש על מכשירי סמסונג בלבד לפי ידיעתי.

 2. eranf
  14/12/2012 בשעה 17:24

  גם אם הקוד של סמסונג הוא לא פתוח (והוא כן) זאת לא זכותה של סאני לבוא בדרישות כלפי מפתחים ישראלים, רק סמסונג רשאית לעשות זאת….

 3. ניר
  14/12/2012 בשעה 23:20

  כותרת : רדיפה אחרי מפתחי האנדרואיד החופשיים ללא הרף – מחאת "עד כאן"
  משתמשים יקרים, רצינו לשתף אתכם במעשה בריוני ומגמתי שנעשה בעולם האנדרואיד.

  אנדרואיד היא מערכת הפעלה אשר מפותחת ע"י גוגל ומופצת בכל העולם תחת קוד פתוח. מפתחי מכשירים כמו סמסונג, מוטורולה, HTC, LG ועוד מתאימים אותה כדי ליצור ערך מוסף/שוני במכשירים שלהם. אנחנו רוצים לשתף אותכם במה שקורה כבר מספר שנים בישראל עם מכשירי סמסונג, אשר מיובאים ומופצים באופן רשמי ע"י סאני עם פיתוח רומים (אנדרואיד) של סקיילקס – חברת הבת שלהם. רק בשביל לסבר את האוזן, בעיה זאת לא קיימת עם שום מכשיר אחר – לא של מוטורולה, לא של HTC, לא של גוגל ולא של LG אשר לכולם יבואנים בישראל בדיוק כמו לסמסונג.

  מפתחי האנדרואיד בישראל, כמו המפתחים בחו"ל, כבר זמן רב מוציאים מערכות הפעלה (רום) מבוססת על רום של סמסונג למכשירי האנדרואיד. יש קבוצות של מפתחים שמתרגמות את מערכות ההפעלה של סמסונג העולמית כדי להפיץ אותה בארץ ללא כל תמורה. מפתחים עובדים קשה מאוד כדי להתאים את הרום לצרכים הישראלים. מנגד סאני מאיימת לתבוע אותם בטענה שיש בכך פגיעה בוטה בזכויות היוצרים שלהם. הם טוענים כך אפילו אם המקור לרום החדש הוא רום פולני או אמריקאי. ידוע שקבוצות הפיתוח משקיעות מאמצים רבים כדי לתרגם רומים אלה וכל מילה מתורגמת בעמל רב על מנת לספק לחברי הקהילה מערכת הפעלה מבוססת סמסונג משופרת ומותאמת אישית. עולם האנדרואיד מתבסס על קוד פתוח ומערכות ההפעלה של סמסונג הינם תחת רישיונות קוד פתוח. לטענתה של סאני אסור לתרגם מערכות הפעלה סמסונג ממדינות אחרות. הם טוענים להפרת זכויות יוצרים למרות שמדובר ברומים בקוד פתוח שיובאו מחו"ל. טענתם היא הזויה וללא כל הוכחה. סאני טוענים לחלקי קוד שלהם במערכת ההפעלה של סמסונג העולמית, שעל אלו יש לה קניין רוחני. הייתכן שבכל העולם יש חלקי קוד של חברת סאני במערכת הפעלה של סמסונג? הייתכן שסמסונג עצמה משתמשת בקניין הרוחני של סאני? בכל העולם מערכות אלה יוצאות לחופשי ואף אחד לא נרדף ע"י היבואן של מדינתו. סמסונג עצמה יצאה בהודעה שאינה מתכוונת לתקוף אף מפתח או לרדוף מפתח ובעצם ברכה את הפתחים בדרך צלחה. רק במדינת ישראל יש יבואן שמתנהג כמו בריון שכונתי ומנצל את כוחו על החלשים ממנו העושים כדי לעשות ולשפר למען קבוצה גדולה ללא כוונות רווח. הטענה של סאני הזויה מכל כוון ומעולם לא הוצגה, גם לא בבית דין כשנדרשה להציג. אולי, כך גם נראה, אין לה לסאני קניין רוחני כפי שהיא טוענת ומספרת והיא עוסקת באיומים על מפתחים צעירים שלרשותם לא עומדת סוללת עורכי דין מעונבים בעלות של אלפי שקלים לשעה. הטענה של סאני היא שהיא מפסידה כסף (מיליונים!) מכיוון שחנויות משתמשות ברומים של המפתחים בשביל למכור מכשירים ביבוא מקביל. ללא רומים אלו, הם טוענים החנויות היו נשארות ללא מכשירים עם עברית והיו נאלצות להפסיק למכור את המכשירים או לשלם תמלוגים לסאני על קניין הרוחני שלהם. מצד שני סאני מצהירים שהם תומכים במפתחי האנדרואיד ושמחים על קיומם כי הם משפרים את מערכת האנדרואיד. לצערנו, תמיכה זאת לא מתבטאת בעזרה כספית, רוחנית או נפשית אלה רק ע"י רדיפת מפתחים אלו לצורך חיסול יבוא מקבילי בצורה עקיפה. לפני כשנתיים סאני שלחו מכתב "לפני תביעה" לקבוצה הידועה PilotX. לאחר מחאה ציבורית רבה סאני הגיעו להסכם עם הקבוצה. הם ביטלו את מכתב האיום אך הקבוצה לעולם לא התאוששה ולא פרסמה יותר רומים על בסיס סמסונג. לפני כשבוע חזרו סאני לסורם וניהלו שיחה עם מפתח נוסף בשם FireFDS. לאחר השיחה הוריד המפתח במיידי את כל הרומים שלו מאתר iandroid ולמעשה הפסיק לחלוטין את הפיתוח שלו על בסיס רומים של סמסונג. המפתח הסביר לאחר לחץ כבד מהמשתמשים שלו למה הוריד את הרומים מהאתר. הסיבה – איום בתביעה נגדו מצד סאני תקשורת. כדי להמנע מתביעה זאת נאלץ להפסיק את פיתוח הרומים מהם נהנים אלפי אנשים בארץ ובחו"ל. שוב, הפיתוחים שלו היו בהתנדבות ללא שום תמורה על פי עקרונות הקוד הפתוח של אנדרואיד.

  בשנת 2010 (מקור : http://www.newsgeek.co.il/sunny-mobile-gomobile-lawsuit/) סאני ניהלה מאבק עיקש נגד חנויות הסלולר בשל הפצה של מכשירים עם מערכות הפעלה שהחנויות התקינו. סאני טענה שהם עשו שימוש בקניין הרוחני שלהם ללא אישורם. כשהתבקשה סאני ע"י הבורר להציג ראיה משפטית התומכת בטענתם הם סירבו ולא סיפקו אותה. סאני הגיע לפשרה עם החנות והחנויות ממשיכות לעסוק במסחר חופשי כביתר המדינות המערביות בעולם (בחלקו המפותח של העולם). סאני הבינה שנגד חנויות מסחריות ומאורגנות היא אינה יכולה לפעול כי היא מגיעה לבית המשפט ומחויבת להציג ראיות לחיזוק טענתה. חובה לומר שראיות אלה לא הוצגו עד היום בשום פורום כולל בבית המשפט. כתוצאה מכך סאני שינתה כיוון והתחילה לאיים בתביעה בריונית על המפתחים החופשיים בפורומים באמצעות מכתבי איום בתביעות וכדו'. אנחנו לא חנויות סלולר. אנחנו לא מקבלים כסף תמורת פיתוח מערכות אלה הכל נעשה על חשבון זמננו הפרטי ובמטרת שיתוף משתמשי האנדרואיד…זו תרומתנו לקהילה ומעולם לא ביקשנו תמורה!!!

  מפתח צעיר שעושה בהתנדבות למען קהילה שאין לו האמצעים להתמודד מול סאני ואינו רוצה (וגם אינו צריך) תביעה (גם אם אינה חוקית) מעל ראשו מוותר מראש ופונה לעשייה אחרת. חברת סאני מנצלת את כוחה ומונעת את השיתוף הלגיטימי והמותר תחת רישיונות קוד פתוח בכל העולם מתוך אינטרסים זרים לחוקי הקוד הפתוח הבינלאומיים.

  לנו המשתמשים, המפתחים וחברי קהילת אנדרואיד בישראל נותר רק למחות בכל מקום אפשרי ובכל מקום שירצו לשמוע על פעילותה הלא חוקית של סאני/סקיילקס. אנחנו מיידעים את סמסונג העולמית על מעלליה של נציגתה בישראל. בכל העולם יש מערכות הפעלה מבוססות על מערכת ההפעלה של סמסונג אשר טופלו ושונו ע"י מפתחים. מכיוון שברוב העולם הנאור אין נציגים לסמסונג אלה פשוט סמסונג העולמית בכבודה ובעצמה מוכרת את המערכות שלה אין שום בעיה לשנות, להעתיק, לשפר את הרומים שלה. סמסונג וגם גוגל הודיעו כי הן מאפשרות אפילו להעתיק את חלקי המערכת שאינם מכוסות בהסכם הקוד הפתוח. זאת תמיכה אמיתית בפיתוח ועידוד קוד הפתוח. האתר הידוע http://www.xda-developers.com/ משמש כקהילה בינלאומית עצומה למפתחים ומשתמשי אנדרואיד באופן חוקי ותחת חוקי קוד פתוח בינלאומיים. חוץ ממדינה אחת בעולם והיא ישראל בהובלת סאני/סקיילקס כל נסיון של הוצאת רום ייחודי נרמס בברוטליות חסרת מעצורים ובעזות מצח שאין דומה לה.
  אתמול ה 12/12/2012 ארגנו כמה מחברי קבוצות האנדרואיד מחאה בדף הפייסבוק של סמסונג מובייל (סאני). משתמשים ומפתחים כאחד כתבו בשעה 21:00 בדף הפייסבוק הזה "עד כאן". עד לשעה זו (13:00) נרתמו למחאה למעלה מ84 אנשים.
  בנוסף, קיים דף פייסבוק שקורא לחרם על סאני שמאז פרשת התביעות בפברואר 2012 ובו כבר למעלה מ650 "Like" של אנשים שתומכים בדבר ומבינים את המצב שהמפתחים נמצאים בו:
  https://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%97%D7%A8%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D-%D7%90%D7%AA-%D7%A1%D7%90%D7%A0%D7%99-%D7%AA%D7%A7%D7%A9%D7%95%D7%A8%D7%AA/108313642626338?fref=ts
  בנוסף קיימת עצומה שעליה כבר חתמו למעלה מ300 אנשים: http://www.atzuma.co.il/sunnyboycott

  מקורות :
  פברואר 2012: http://www.newsgeek.co.il/sunny-mobile-gomobile-lawsuit/
  פברואר 2012 : http://www.tgspot.co.il/sany-demend-stop-using-customize-pilotx-rom/
  פברואר 2012: http://technation.themarker.com/world/1.1772092
  תגובה רשמית מסאני שהיא לא רודפת אחר המפתחים : http://www.mobilityfreak.co.il/index.php?q=node/8495
  דצמבר 2012 : http://www.newsgeek.co.il/firefds-rom-for-galaxy-will-stop-development/

 4. Bullman
  14/12/2012 בשעה 23:32

  DEEP אתה טועה, לך תקרא את האפאצ'י, ובכלל מי מדבר על פיתוחים של רום סמסונג שלא למכשרי סמסונג.

  המחאה צודקת, אין ולו מדינה אחת בעולם שמפיץ של סמסונג מרשה לעצמו להתנהג ולתנהל כפי שמתנהלת סאני / סקיילקס, העניין הזוי לחלוטין.

  או קוד פתוח או שאתם אפל, אם אתם אפל, עזבו נלך עם האורגינל, אם אתם לא, תתנהגו בהתאם ותתנהלו בהתאם, כרגע סאני / סקיילקס הם לא יותר מבריון שכונתי שמאיים ומפחיד את הילדים בשוכנה, סאני = עולם שלישי, בולשביקם טוטאליטרי.

  לדברם יש להם קניין רוחני כזה או אחר, נדרשו להראותו בבית המשפט, התחמקו ולא הראו דבר וחצי דבר, למה? חברים סאני / סקיילקס ירדו לתחתית המדרגה של התנהלות עיסקית. עד כאן, חברים עד כאן, קוד פתוח.

  סאני זה לא סמסונג, סאני מפיץ של סמסונג, היום מפיץ מחר לא מפיץ.
  הוא שיקרה כנראה, או לא מפיץ או יהיה מפיץ נוסף. החושך התרבותי של אי קיום שלטון חוק בינלאומי לא יכול להמשך.

השאר תגובה