הפתרון המסתמן של Cyanogen


פורסם ב 03/10/2009 ע"י itamarbh

יותר מהר ממה שחשבנו.

המפתח 'סטיב קונדיק', הלא הוא "Cyanogen", מציג את הפתרון שלו לאירועי שבוע שעבר.

בהודעה ששיחרר סטיב באתר שלו, הוא מדגיש שוב את עניין הרישיונות וזכויות היוצרים, ולבסוף מציג את הפתרון שלו.

לסיקור האירוע בין סטיב וגוגל.

"פרוייקט הקוד הפתוח של אנדרואיד (AOSP), הוא בעצם מסגרת. מסגרת, שזכויות היוצרים שלה מאפשרים לכל אחד לקחת, לשנות, ולפרסם את הקוד כמו שהוא רוצה. האנדרואיד שייך לכולם. בין השאר, גם חברות גדולות כמו HTC, Google, וכד'… יכולות לקחת את הקוד, להוסיף דברים שלהם, ולפרסם את התוצאה תחת איזה רישיון שהם בוחרים."

סטיב ממשיך בעניין זכויות היוצרים, בדברים הבאים:

"העניין עלה, כש'חולקו' בגרסאות תוכנות כמו ה-maps, market, gtalk, וכד'… שהם 'רכוש' של גוגל. הם לא חלק מהקוד הפתוח של האנדרואיד (AOSP), אלא חלק מהגרסאות של גוגל. הייתי שמח אם גוגל הייתה נותנת לנו את הרישיון לעשות בתוכנות אלה כרצוננו, אבל זה לא יקרה, ואני מכבד אותם."

כך מסכם סטיב את עניין הרישיונות. ועכשיו, לחלק הכי חשוב, הפתרון.

השורה התחתונה – רום ערום, וגיבוי של התוכנות שהגיעו עם המכשיר שלכם:

"יש הרבה דברים שאנו כמשתמשי קצה ומפתחים, יכולים לעשות, בלי להפר זכויות של אף אחד. הכי חשוב, זכותנו לגבות את התוכנות שלנו… אני מתכוון לפרסם את הרומים הבאים של Cyanogen כ'רומים ערומים', ולכם תהיה הבחירה אם להשתמש בתוכנות של גוגל שהגיעו עם המכשיר שלכם, או להשתמש ברום הערום כמו שהוא."

אם נצא מציטוט, אז הפתרון הוא כזה, סטיב כרגע עובד על תוכנה שתדע לגבות את התוכנות והקבצים הרלוונטים, הנדרשים להפעלתם של תוכנות גוגל. למה זה בסדר ו"חוקי"? כי הגיבוי בעצם נעשה מהקבצים שהגיעו עם המכשיר שלנו (וזה הרי זכותנו…).

במקביל, גרסאותיו של סטיב (Cyanogen), יצאו ערומות, כך שאם נרצה להשתמש באותם תוכנות מדוברות, פשוט נצטרך להלביש את אותו הגיבוי על הגירסא הערומה.

זמן משוער שהדברים אכן יתממשו – הסופ"ש הקרוב (שבת ראשון 3-4.10).

או כמו ש-Cyanogen נוהג לומר – "when it's ready".

איתמר בן-חיים

itamarbh@gmail.com

Share

השאר תגובה