שולחן עבודה – מסכים ראשיים. מאמר למתחילים


פורסם ב 16/06/2010 ע"י Andro Blog

אציין, שמאמר זה הוא בעצם "טיזר" – חלק מתוך "מדריך אנדרואיד למתחילים", שיכול פה ושם להוסיף ידע לותיקים יותר או פחות. המדריך בכללותו נמצא בשלביו הכמעט סופיים, יצא לאור בקרוב.

גם חלק זה הוא עדיין טיוטה.

שולחן העבודה כשמו כן הוא, מיועד לגישה מהירה עבור פריטים הנמצאים בשימוש תדיר – קיצורי דרך, או להצגת מידע בשימוש קבוע – ווידג’טים.

שולחן העבודה מורכב ממסך ראשי, וממסכים נוספים (מספרם משתנה בין המכשירים/רומים) אליהם מגיעים בגלילה ימינה ושמאלה. (או בגלגלת/עכבר אופטי למכשירים מסויימים). כמו כל דבר בחיים, חשיבה מראש וארגון יפיקו את המירב, גם בתחום זה עם הזמן תדעו למקם את השימושי ביותר קרוב יותר. המסך הראשי הוא האמצעי מבין המסכים, (בדרך כלל), הוא זה שיופיע בהדלקת המכשיר, ואליו תחזרו ע"י מקש הבית הקיים בכל מכשירי האנדרואיד.

(הערת אגב: מכיון שהמסך הראשי הוא ה"פנים" של המכשיר, יש שיעדיפו במסך זה אסתטיקה ויופי ע"פ טעמם יותר מהפרקטיות, אותה ישאירו למסכים הקרובים מימין ומשמאל, כך תמצאו בצילומי מסך את המסך הראשי עם הרבה מקום פנוי או עם ווידג’טים בנפחים גדולים התופסים יותר מקום ומנצלים פחות את השטח).

קיימים כמה סוגים של קיצורי דרך. הפשוט והמוכר לנו מהמחשב הביתי הוא קיצור דרך לאפליקציה מסויימת, ישנם קיצורי דרך לתיקיות מסויימות, כמו תיקיית אנשי הקשר או אפילו יצירת תיקיה חדשה עם תכולה מותאמת אישית.

ווידג’טים אלו יישומים לאפליקציות מסויימות. יישומים אלו תפקידם לתת מידע מסויים על גבי הסמך, ללא צורך להכנס לאפליקציה. הווידג’טים הפשוטים הם שעון, או מידע על מזג האויר, ויש עוד מגוון רחב של ווידג’טים המציגים מידע על גבי המסך. ע"פ רוב, הווידג’טים מהווים גם קיצור דרך לאותה אפליקציה ממנה הם שואבים את המידע.

בניית שולחן העבודה

הוספת קיצורי דרך לאפליקציות על שולחן העבודה נעשית בשתי דרכים. הדרך הראשונה (והרשמית) היא לחיצה ארוכה על מקום פנוי במסך (או בבר התחתון בצד ימין למכשירי sense) תעלה ממשק הוספת פריטים לשולחן העבודה. ברשימה זו תמצאו program – כשבחרו בו תפתח בפניכם רשימת האפליקציות המותקנות במכשירכם, בחירה באחת מהן תשלח אותה היישר לשולחן העבודה. האפשרות השניה היא כניסה לעמוד האפליקציות (ע"י לחיצה במרכז הבר התחתון, או בשמאל למכשירי sense ui), לחיצה ארוכה על האפליקציה המבוקשת תאפשר גרירה למסך הראשי.

מלבד קיצורי דרך לאפליקציות, המערכת מספקת לכם קיצורי דרך לאנשי קשר ספציפיים, או סימניות מסויימות ממועדפי האינטרנט שלכם ועוד, את האפשרויות האלו תמצאו כשתבחרו בshortcut בממשק הוספת פריטים לשולחן העבודה. (בלחיצה ארוכה על מקום פנוי במסך).

הוספת ווידג’טים לשולחן העבודה נעשית בדרך הראשונה בלבד. לחיצה ארוכה על מקום פנוי במסך (או בבר התחתון בצד ימין למכשירי sense) תעלה ממשק הוספת פריטים לשולחן העבודה. ברשימה זו תמצאו widget – כשבחרו בו תפתח בפניכם רשימת הווידג’טים המותקנים במכשירכם, בחירה באחת מהן תשלח אותו היישר לשולחן העבודה. בחלק נכבד מהווידג’טים תתבקשו להגדיר מיני הגדרות נחוצות לאותו ווידג’ט לאחר שבחרתם בו, בטרם ישלח לשולחן העבודה.

הוספת תיקיות מובנות או מותאמות אישית. לחיצה ארוכה על מקום פנוי במסך (או בבר התחתון בצד ימין למכשירי sense) תעלה ממשק הוספת פריטים לשולחן העבודה. ברשימה זו תמצאו folder. כשבחרו באפשרות זו תמצאו מגוון תיקיות מובנות כמו של אנשי הקשר או סימניות אינטרנט.

אפשרות נוספת היא ליצור תיקיה חדשה. התיקיה שתיצרו תעלה ריקה לשולחן העבודה, תוכלו לגרור אליה (לאחר שתפתחו אותה) כל מה שתחפצו. השימוש באפשרות זו היא מועילה במיוחד, מכיון שתוכלו לרכז לתוכה סוגים מסוגים שונים, אלו הנמצאים בשימוש תדיר, ולצמצמם את כל אלו למינימום שטח על שולחן העבודה – הכל בתוך אותה תיקיה שתפתח לכם בקלות.

לשם ההמחשה, יצרתם לעצמכם קיצור דרך לאיש קשר, סימניה ספציפית מהמועדפים, אפליקציה מסויימת ועוד, כל אלו ישכנו בשקט מופתי בתוך אותה תיקיה, ויהיו נגישים בהינף נגיעה בלבד, בתוככי התיקיה שיצרתם על גבי שולחן העבודה.

הסרת או הזזת קיצורי דרך או ווידג’טים גם היא אפשרית, למקרה שהתחרטתם בבחירת המיקום. לחיצה ארוכה על הפריט תאפשר הזזתו. בשלב זה (לאחר הלחיצה הארוכה) תמצאו גם פח בתחתית המסך, גרירה לפח היא בעצם הסרת הפריט מהמסך.

בכדי להזיז פריט למסך אחר, תגררו את הפריט על לקצה הימני או השמאלה בהתאמה, עד הקצה קצה, חצי שניה וחצי יבוא אליכם המסך הבא.

Share

Andro Blog

אתם בטח מכירים אותי בתור Andro Blog בפורטל הישן!

3 Comments

 1. אופק
  16/06/2010 בשעה 23:55

  מדריך ממש למתחילים, אבל נחמד!

 2. עומרי
  17/06/2010 בשעה 00:59

  אני תמיד מרגיש כל כך לא פרקטי עם המסכים שלי. הם דיי ריקים (לגמרי) חוץ ממסך הבית, שהוא פשוט שעון ו4 קיצורים, כמו שזה בא איתו.

 3. מיצי
  17/06/2010 בשעה 10:10

  אחלה מדריך, אבל כמו שאופק אמר הוא בעיקר לכאלה שרק קיבלו את המכשיר ליד.
  בכל מקרה עבודה טובה.

השאר תגובה