חוויות שימוש בxperia x10


פורסם ב 27/05/2010 ע"י Andro Blog

לא רציתי לקרוא לזה סקירה, מכיון שאני לא מתיימר לסקר מכשיר בזמן כה מועט שהמכשיר היה ברשותי. קבלתי אותו הבוקר מחנות vMobile בתל אביב, ולא היה לי את כל היום להתעסק איתו.

מאותה הסיבה, יתכן וחסרים לי נתונים, פספסתי משהו, החלטתי מהר מידי שקיימים או חסרים דברים מסויימים, טעות לעולם חוזרת, ואבקש מבעלי המכשיר לתקן אותי.

הx10 נחשב בעולם כהצלחה, מכשיר הדגל של סוני אריקסון, ולכן הוא כה סיקרן אותי.

את הנתונים החומרתיים והפיזיים לא תמצאו כאן, גם לא השוואות גודל או מראה חיצוני. את הנתונים האלה תוכלו למצוא ברחבי הרשת בקלות. גם היוטיוב מלא בסרטונים אודות המכשיר.

מכיון שהx10 הוא עוד מכשיר אנדרואיד, שאת המערכת הבסיסית כולכם מכירים, נותרו כמה סעיפים בודדים שיכולים לעניין בסוניקסון הזה.

הסעיף המרכזי הוא כמובן הממשק של סוני אריקסון מעל גבי האנדרואיד, וניתן לומר שהייתי די מופתע, ומשתי בחינות.

מצד אחד, (אל תהרגו אותי :-)), בכלל לא מדובר בממשק חדש. נקודה. זו אשליה או הטעיה מכוונת. ומן הצד השני, מדובר בתוספת חביבה ביותר, ואתחיל עם תיאור התוספת שנקראת Timescape.

Timescape זו בעצם אפליקציה שמרכזת למקום אחד מגוון נתונים מתוך אפליקציות אחרות. אם יש לכם אפליקציית טלפון, שכוללת בתוכה נתוני שיחות אחרונות, ויש לכם תוכנת sms שכוללת את ההודעות הכתובות שלכם, ויש לכם את המיילים, התמונות והטוויטים וכו' וכו', האפליקציה אוספת את כל הנתונים למקום אחד.

לאפליקציית Timescape יש מספר מסכים המתחלפים בגלילה ימינה ושמאלה, כשבתחתיתה יש סרגל שמצביע באיזו מסך נמצאים. כל מסך אחראי לריכוז מידע אחר משלל הנתונים שהזכרנו לעיל. כך יוצא, שתוכלו לראות על המסך את השיחות האחרונות, תגללו ימינה תראו את הסמסים, עוד תגללו תראו את המיילים, את הטוויטים וכו' וכו'.

מסך נוסף שנוסף לאפליקציה, הוא מסך שמרכז את כל הנתונים גם יחד, מסך זה הוא האמצעי והראשי של האפליקציה.

אחרי הכבוד שאני רוחש לסוני אריקסון על בניית אפליקציה נוחה שכזאת, לא אוסיף תת כבוד על מה שהם מכנים אותה כממשק חדש. בסך הכל, איפשרו למכשיר לעלות כמסך ראשי עם האפליקציה כשהיא פתוחה. לשם כך הוזקקו להוסיף באפשרות זו גם גלילה של העמוד האפליקציות (באי נוחות – ראו תמונות מצורפות בהמשך) מתחתית המסך כשהאפליקציה פתוחה, ובנוסף כמה קיצורי דרך בתחתיתה. (אין אפשרות לווידג'טים במצב כזה!!!).

להלן תמונות מסך של האפליקציה Timescape. בשתי התמונות הראשונות לא מוגדר "הממשק החדש" והן תמונות של האפליקציה כשהיא פתוחה. בתמונה השלישית המכשיר מוגדר על "הממשק החדש", יש תוספת של 4 קיצורי דרך כשהאפליקציה פתוחה, (והיא פתוחה כל הזמן), ובנסוף משני הצדדים מעין סרגלים קטנים למשוך למעלה את עמוד האפליקציות, קצת קשה למשוך בצורה שכזאת.

לסיכום החלק הזה, לא רק שלא ניתן להגדיר זאת כממשק חדש, אלא ניתן לומר שלהגדיר את הTimescape כמסך ראשי זה סירוס חלקי של מערכת האנדרואיד, (אין ווידג'טים – תחשבו על זה). אסור אבל לשכוח שזו אפליקציה נהדרת לשימוש בה, בלא להגדיר אותה כברירת מחדל במסך הראשי.

מיותר לגמרי:

*****

שני סעיפים נוספים הם מהירות המכשיר, והמסך.

מהירות המכשיר סבירה, ואפילו סבירה מאד, אך למרות המעבד החזק המכשיר איטי יותר ממקביליו בhtc, הלא הם הnexus והdesire. הפער במהירות התפעול הוא במידה ניכרת לעין המשתמש, לא נזקקים לתוכנות שתמדודנה את זה. אולי זו תוצאה של רום (1.6 לעומת 2.1 ומעלה), או של זכרון ram נמוך, (256 לעומת 512 ומעלה), אין לי מושג.

המסך, מלבד מה שהוא גדול יחסית, הוא מהמסכים הברורים והחדים ביותר שפגשתי, בעיקר באור יום. המסך מגיב למגע בצורה מעולה. (חסרון קטן שנתקלתי בו, מכיון שהמסך רחב, צריך להעביר מגע ארוך יחסית לרוחב המסך בעת גלילת מסכים, הוא צריך לעבור את החצי, כל עוד גללתם מעט מידי, הוא חוזר לאותו מסך ולא נגלל למסך הבא).

*****

מעבר לכל האמור, אציין מספר נקודות מעניינות יותר או פחות.

שחרור המסך מתבצע בגלילה של חצי ירח מתחתית המסך באמצעו, בצורה מעוגלת לצד ימין, כפי שתראו בתמונה. לא צריך להחזיק את המכשיר ביד בשביל לדמיין כמה לא נוח לעשות זאת ביד שמאל…

עמוד האפליקציות עולה רק בגרירת בר שנמצא בתחתית המסך, (או בצידיו כשהמכשיר מוגדר על Timescape), אין שום מקש חומרה שעושה את זה, או אפילו אייקון כלשהו. למרות שלא צריך גרירה של ממש, מספיק לתת לי את הכיוון, זה עדיין לא נוח, מצריך הסתגלות מסויימת, משום שזה ממוקד בשטח ממש קטן בתחתית המסך.

לא מצאתי אם והיכן ניתן לשנות את הרקע המעצבן של עמודי ההגדרות במכשיר.

ווידג'טים חדשים מבית סוני אריקסון.

ווידג'ט למועדפים

לסיום, נתקלתי בבעיות התאמה של אפליקציות, אולי בשל גודל המסך. ראו את הכיתוב המוסתר במקשים.


*****

המכשיר התקבל באדיבות vMobile, בן יהודה 60 תל אביב.

למרות שלא התבקשתי, אכתוב מילה על החנות ממה שהתרשמתי בעת ביקורי שם.

חנות נעימה ויפה, עם צוות מורחב ואדיב. מעבדה מסודרת ונקיה עם טכנאים המתמקצעים בשלל מערכות ההפעלה לסלולריים.

גם מחירי המכשירים טובים לטעמי, כנסו לאתר ותווכחו בעצמכם.

Share

Andro Blog

אתם בטח מכירים אותי בתור Andro Blog בפורטל הישן!

3 Comments

 1. יוני
  27/05/2010 בשעה 01:24

  לא משהו

 2. ליאור
  27/05/2010 בשעה 11:00

  קיצורי דרך להגדרות הם חלק מהאנדרואיד ולא ייחודיים לאקספריה.
  זה קיים אצלי בנקסוס ב-2.1 (סיאנוג'ן).

 3. admin
  27/05/2010 בשעה 14:13

  וואלה, צודק.
  קיים גם אצלי. 🙂
  אתקן.

השאר תגובה