טלגרם 101: המדריך למתחיל


פורסם ב 27/08/2016 ע"י Elad Leev - אלעד ליב

telegram
בשבוע האחרון עדכנה אפליקציית המסרים המידיים הפופולארית ווטסאפ את תנאי השימוש שלה, לאחר 4 שנים. חלק מהעדכונים, ממש לא ימצאו חן בעינכם. אז מה היא האלטרנטיבה הראויה?

לפני כשנתיים הודיעה פייסבוק על רכישתה של וואטסאפ בעבור סכום אסטרונומי של 19 מיליארד דולר. כאשר ווטסאפ הבטיחה כי שני החברות ישארו אמנם עצמאיות, אך יוכלו לנצל את המשאבים אחת של השניה על מנת להתפתח ולגדול. כל זה היה נכון עד יום חמישי האחרון, כאשר ווטסאפ עדכנה את הסכם הפרטיות והשימוש שלה – לאחר כ4 שנים, ושם נמסר כי פייסבוק תוכל להשתמש במידע אשר ווטסאפ מחזיקה אודות המשתמשים שלה.
אך פה לא נגמר השינוי. החברה אמנם תמשיך לא להציג פרסומות, אך היא תאפשר לעסקים לעשות שימוש בפלטפורמה שלה כדי לתקשר עם המשתמשים – לדוגמא, הבנק יעדכן אתכם כאשר מתבצע פעילות חריגה בחשבון, או חברת התעופה תעדכן אתכם במידה וטיסה אשר הזמנתם מתעכבת.
אמנם ווטסאפ מאפשרת לבטל את שיתוף המידע עם פייסבוק (תחליטו אתם האם הביטול הזה אמיתי או לא), אך משתמשים רבים ברשת חשים מרומים ונבגדים ע"י החברה.

אותם משתמשים החלו לפזול אל המתחרה הבולטת ביותר מול ווטסאפ, אשר לדעת רבים (גם כותב שורות אלו) מקדימה את ווטסאפ טכנולוגית בהרבה. בפוסט זה אנסה להביא לכם טעימה קטנה מהעולם העצום הזה שנקרא טלגרם (Telegram), ואת ההזדמנות להצטרף אל האלטרנטיבה הראויה ביותר אחרי ווטסאפ.

אז מה זה טלגרם?

טלגרם (Telegram) הוא מערכת מסרים מידיים שמדגישה פרטיות וזמינות במערכות הפעלה שונות. יישומי לקוח של טלגרם זמינים במכשירים ניידים (אנדרואיד, iOS, Windows Phone) ומערכות שולחניות (Microsoft Windows, OS X, לינוקס). המסרים מוצפנים מקצה עד הקצה, ויש במערכת אפשרות ליצור מסרים שמוחקים את עצמם אחרי זמן נתון (לצורך הגברת סודיות ופרטיות) וכמו ברוב מערכות המסרים המידיים – לשלוח תמונות, סרטונים וקבצים מכל סוג אחר עד גודל של 1.5 ג"ב.
מערכת טלגרם מנוהלת על ידי מוסד ללא כוונת רווח בגרמניה, ובתמיכת איש העסקים הרוסי הגולה פאוול דורוב. יישומי הלקוח של טלגרם הם תכנה חופשית, אם כי תכנת השרת אינה חופשית, אך המפתחים התחייבו להפוך אותה לחופשית בעתיד."

מקור: ויקיפדיה

טלגרם הושקה באוגוסט 2013 וכוללת למעלה מ100 מליון משתמשים פעילים. מלבד היכולת הבסיסית ביותר של לשלוח הודעות מידיות אל חבריכם, האפליקציה כוללת את היכולת ליצור קבוצות של עד 5,000 אנשים, סנכרון מלא של כל המידע בין מכשיריכם, שליחת קבצים מכל סוג במשקל של עד ג'יגה וחצי, הצפנה ברמה גבוהה ביותר, שיחות פרטיות, צ'אט אשר משמיד את עצמו אחרי זמן קצוב, ערוצי תקשורות אליהם תוכלו "להירשם", שליחת GIF-ים, שליחת סטיקרים ואימוג'ים שאתם יצרתם והדבר הגדול ביותר, בוטים.

אז בואו נתחיל
את האפליקציה ניתן להוריד כמובן ב-Play Store של גוגל בחינם, והיא זמינה לכל מערכת הפעלה שרק תוכלו לדמיין. לאחר ההורדה, תתבקשו להכניס את המספר שלכם ותעברו שלב של זיהוי (בדומה להזדהות מול ווטסאפ). אחרי שתכנסו אל האפליקציה, היא תבקש הרשאות לקרוא את אנשי הקשר שלכם ולבצע שימוש ברשת, ובכך תחלו להשתמש באפליקציה.
ממשק המשתמש יראה לכם מוכר, ודומה כמעט במדויק לווטסאפ, אך ע"י החלקה על צידו של המסך, יפתח התפריט דרכו נוכל לנווט באפליקציה.
לחיצה על כפתור ה"הגדרות" יוביל אתכם על מסך בו תוכלו להגדיר שלל דברים בטלגרם – שם המשתמש שלכם, התמונה, הגדרות ההתראות והשמע ועוד. קחו לכם כמה דקות ועיברו על שלל האופציות, חלקם יהיו שימושיות ביותר.
נסב את תשומת לבכם אל כמה הגדרות מעניינות באפליקציה –
ע"י כניסה אל תפריט > הגדרות > התראות > LED Color נוכל לשנות את צבע נורית הלד בעת קבלת התראה (למכשירים תומכים כמובן). הגדרה נוספת מעניינת היא הגדרות ניצול הרשת – כאשר נוכל לבחור לא להוריד תמונות, GIF-ים וסרטונים כאשר אנחנו על רשת סלולרית.
חובבי קליפי הקול המוכר מווטסאפ ישמחו לגלות שע"י סימון V בהגדרות, תוכלו פשוט להצמיד את המכשיר אל האוזן והוא יקליט קליפ קול אשר ישלח בשיחה הנבחרת, ללא שום לחיצה על כפתור הקלטה.

סיימנו את ההגדרה הראשונית, איפה כל הכיף?
חלון השיחה
חלון השיחה דומה גם כן לחלון המוכר בווטסאפ, מלבד הכפתורים העליונים אשר נכנסו תחת איקון האטב ליד חלון הקלדת הטקסט.
לחיצה על האטב תפתח תפריט מהיר דרכו נוכל לצלם באותו הרגע תמונה, לשלוח את אחד התמונות האחרונות שלנו מהגלריה, לשלוח שיר, לשלוח קובץ, לשתף איש קשר ולשתף מיקום.
מצידו השני של חלון הטקסט נמצא כפתור האימוג'י המוכר, הכולל את שלל האימוג'ים הרגילים, אבל גם – סטיקרים!

סטיקרים
המבוגרים יותר מבינכם וודאי זוכרים את הימים השמחים של המסנג'ר, בו יכלנו להגדיר אימוג'ים (בימים ההם זה סתאם היה סמיילים) משלנו, ולשלוח אותם אל חברים. הפיצ'ר הזה אמנם חזר גם אל המסנג'ר של פייסבוק, אך במקרה הזה תוכלו לבחור רק מהחבילות שפייסבוק אישרה.
השימוש בטלגרם מאפשר לכם למעשה להפוך כל תמונה לסטיקר אשר תוכלו לשלוח לחברים, או לחילופין להוריד חבילות שאנשים אחרים הכינו מראש במיוחד בשבילכם.
על מנת ליצור סטיקר חדש נשלח הודעה אל הבוט (נסביר מיד) בשם Stickers – פתחו הודעה חדשה ורשמו Stickers בנמען, ולאחר מכן הבוט יסביר לכם בדיוק איך ליצור חבילה חדשה ואיך למפות סטיקרים אל אימוג'ים חדשים על מנת להשתמש בהם בצורה הנוחה ביותר.
האופציה המהירה יותר, היא הורדת סטיקרים מוכנים – קיימים אין-ספור אתרים אשר מכילים סטיקרים לטלגרם, וחיפוש Telegram Stickers קצר בגוגל יכול להביא אתכם אליהם. אני ממליץ על TelegramHub.
בחנות האפליקציות תמצאו גם כן אפליקציות אשר יספקו לכם מגוון רחב של סטיקרים לבחירתכם.

אחרי שסיימנו להשתעשע עם סטיקרים, נעבור אל הדבר הטוב הבא – GIF-ים!
שימוש בGIFים נעשה בצורה פשוטה הרבה יותר, בחלון השיחה נקליד @gif ומיד אחריו נוכל לחפש (בשילוב עם Giphy המוכר) כל GIF שרק נבחר, ואותו, נוכל לשלוח לחברים.

שיחות סודיות
אחד הפיצ'רים המוכרים והמדוברים ביותר בטלגרם, אשר גם שומש לרעה ע"י קבוצות טרור שונות, הוא "שיחות סודיות".
שיחה סודית מאפשרת לכם לפתוח שיחה אשר מתבססת על ההצפנה של טלגרם, אך גם לא עוברת אל שרתי החברה (ולכן תהיה זמינה רק בשני המכשירים המדברים – ולא ב-Telegram Web לדוגמא). במצב זה כאמור ההודעות לא יעברו אל שרתי החברה, לא יהיה ניתן להעביר הודעות מהשיחה הזאת אל שיחות אחרות, במידה ואחד הצדדים יבחר למחוק הודעה מסוימת – היא תמחק גם בצד השני, לא ניתן לצלם מסך, ובנוסף נוכל לשלוח הודעה בעלת "השמדה עצמית" – הודעה בעלת זמן קצוב שנבחר שלאחריו ההודעה תמחק.
כדי להיכנס את מצב השיחה הסודית, נלחץ על איש הקשר שלנו ונבחר Start Secret Chat, או לחילופין נבחר בשיחה סודית בתפריט הצידי.

קבוצות
בדומה לווטסאפ, גם טלגרם כולל אפשרות ליצור קבוצה לנושאים שונים.
קבוצה רגילה יכולה להכיל עד 200 אנשים, כאשר בשונה מווטסאפ, אין מגבלת תווים לשם הקבוצה. את מנהלי הקבוצה ניתן לבחור דרך התפריט של הקבוצה, כאשר יש אפשרות לבחור מי מנהל בנפרד, או לסמן כי כל משתתפי הקבוצה יהיו המנהלים.
במידה והקבוצה שלכם גדלה, או שאתם רוצים פיצ'רים נוספים לקבוצה, ניתן להפוך קבוצה ל"סופר קבוצה" ע"י בחירת האופציה בתפריט, ולמעשה לצרף עד 5,000 אנשים לקבוצה, למחוק מכל המכשירים הודעה או לערוך הודעה אשר תתעדכן בכל המכשירים בקבוצה, והפ'יצר אולי הכי שימושי – Smart notifications.
Smart notifications למעשה מאפשר לכם לקבל התראות רק במידה והשם שלכם עולה בקבוצה, כן כן, הסוף לספאם האין סופי של קבוצות. ניתן לשים את הקבוצה על השתק תמידי, ורק כאשר ירצו התייחסות שלכם, יתייגו אתכם בהודעה (בעזרת @eladleev לדוגמא), ורק אז תקפוץ לכם התראה. די מדהים.

ערוצים
בטלגרם קיימים שלל ערוצי מידע שונים, אשר מהווים למעשה קבוצות בהם נשלחות הודעת Broadcast לכלל הקבוצה. לכל ערוץ יכולים להירשם אין ספור עוקבים, והוא יכול להיות בוט בפני עצמו (נסביר בהמשך).
ניתן לחפש בקלות ערוצים שונים דרך חלונית החיפוש, ומימוש אחד שחשוב לי לציין הוא של "הסדנא לידע ציבורי" אשר יצרו ערוצי טלגרם שלמים אשר מעדכנים בכל הנעשה בכנסת ובמשרדיו השונים.

והדבר אולי המסקרן ביותר בטלגרם – בוטים
למי שעוד לא שמע על בוטים בימנו, בוטים הם למעשה כלי אוטומאטי אשר יכול לבצע עבורנו מטלות שונות – הם יכולים לאסוף מידע, להגיש לנו מידע שנרצה, לשחק איתנו משחקים, ללמד אותנו דברים, או אפילו להמליץ לנו מה ללבוש היום לעבודה.
בוטים התפתחו רבות בשנה האחרונה, לאחר שבמרץ האחרון הודיעה פייסבוק על שילובם באפליקציית הצ'אט שלה. בדומה לפייסבוק, גם לטלגרם יש אין ספור בוטים מוכנים, אשר יכולים לשרת כל מטרה שעולה על רוחכם.
אפשר לתקשר עם הבוטים בוצרה ישירה ע"י שליחת הודעה, או להוסיפם לקבוצה.
פקודות לבוט מבוצעות ע"י הקשת / (סלאש) ופקודה כלשהי. כל שיחה עם בוט תתחיל בפקודה "/start" אשר תציג לנו (ברוב הבוטים) הודעת התחלה והסבר כיצד להשתמש בבוט. לדוגמא, בבוט בשם movieS4Bot אשר מספק לנו מידע ודירוג על סרטים, נקיש /search ואז שם הסרט על מנת לקבל עליו מידע.
אפשר לחשוב על אין ספור מימושים לבוט, למשל לצרף את הבוט של הסרטים לקבוצה, וכאשר כל החברים רוצים לצאת לסרט, לרשום את שם הסרט והוא יחזיר לכלל הקבוצה פרטים על הסרט ואפילו טריילר, או כאשר אתם מתקשים להחליט ורוצים לבצע הצבעה – להוסיף בוט של סקרים, ולבצע הצבעה בין כלל חברי הקבוצה.
בדומה לסטיקרים, חיפוש קצר בגוגל יספק לכם הצצה לשלל הבוטים הקיימים ברשת, אפשר להציץ בחנות הבוטים והנה דוגמא ל10 מוצלחים במיוחד.

movie

האם יש סיכוי שפרסומות ישתלבו בטלגרם?
כרגע, לא.
טלגרם קיבלה תרומה נדיבה מקרן Digital Fortress של Pavel Durov, ולכן כרגע לא צריכה הכנסה. על פי החברה, במידה והכסף אשר צברה יגמר, תבחר בכל זאת לא לשלב פרסומות, אך תאפשר למשתמשים לתרום לה כספים, ותשלב תכנים מיוחדים למי שתרם (כמובן בלי לגרוע משאר המשתמשים), אך לעשות רווח היא לא מטרת החברה.

מקור

Share

מתכנת Web, מעצב גרפי, גוגולהוליק, מאוהב באנדרואיד ובקהילת הקוד הפתוח. פעיל בקידום האנדרואיד בישראל ומאמין שלינוקס זה דרך חיים. הכתב, המתכנת, המעצב והאיש סיסטם של הפורטל!

1 Comment

 1. רבקה
  11/11/2017 בשעה 23:04

  הי,
  תודה על הבלוג!
  יש לי אייפון ולמרות שהגדרתי בהגדרות של הטלגרם שיציג חיווי מקדים כאשר מתקבלת הודעה, האפליקציה לא מציגה חיווי כך שאני יכולה לראות שהתקבלה הודעה חדשה רק כשאני נכנסת לאפליקציה.
  מה מיתן לעשות כדי לראות חיווי גם כשהאפליקציה סגורה?
  תודה מראש

השאר תגובה