משתמשים בסמארטפון לפני השינה? יש לזה מחיר.


פורסם ב 21/04/2016 ע"י Elad Leev - אלעד ליב

smartphone_night
כולנו חוטאים בזה. רגע לפני שהולכים לישון, סוחטים עוד טיפת זמן מסך עם המכשיר האהוב שלנו, עד שממש חייב ללכת לישון. אך האם אנו מודעים להשלכות של שימוש בסמארטפון לפני השינה?

איפה מתחילה הבעיה?
אור השמש מורכב מספקטרום של צבעים – אדום, כתום, צהוב, ירוק וכחול (טווח הצבעים משתנה לפי אורך הגל), כאשר ביחד הם מאוזנים ויוצרים לנו את "האור הלבן" – אותו אנו מכירים כאור השמש.
קרני אור "אדומות" הן בעלות אורך גל ארוך יותר ומכילות פחות אנרגיה לעומת קרני אור "כחולות" בעלות אורכי גל קצר, אך הרבה יותר אנרגיה (כמובן, על קצה המזלג).
כאמור, אור השמש הוא היצרן המרכזי של האור הכחול, אך קיימים מסביבינו המון יצרני אור כחול עשוייות ידי-אדם – כאשר הגדול מביניהם הוא מכשיר הסמארטפון שלנו.

blue-light-chart-660x660
איך משפיע האור הכחול על העיניים שלנו?
במשך השנים תוך התפתחות הטכנולוגיה והשתלטות המסכים על חיינו, חוקרים רבים חקרו את נושא השפעת האור הכחול על הראייה ועל המוח שלנו.
חלק מהתוצאות הצביעו על כך שאור כחול עלול להרוס את מחזורי השינה שלנו, לפגוע בזכרון שלנו ביום שאחרי השימוש, שימוש מסיבי יפגע ברשתית העין, ואפילו הצביעו על פיתוח דכאון עקב ההשפעות השליליות של האור על הגוף.
אך כל המחקרים הצביעו על בעיה אחת – האור הכחול הנפלט ממסכי הלד של הסמארטפונים, מזיק לעיניים ומעכב את ההפרשה הטבעית של "הורמון השינה" – מלטונין, המווסתת את מחזור העירות-שינה בצורה כימית תוך גרימת תחושת נמנום והורדת טמפרטורת הגוף.

אז מה אפשר לעשות?
את הבעיה כבר פתרו לפני כמה שנים, כאשר האופציה לבטל את האור הכחול הגיע מובנת במספר ROMים מקוסטמים ובשלל אפליקציות בPlay Store. בגרסאת 9.3 של iOS של Apple, הוחלט אף לשלב את האופציה הזאת מובנה במכשיר בשם "Night Shift".
אחת האפליקציות הבולטות בתחום היא Twilight (גרסא חינמית, גרסאת Pro – מותאמת גם לשעונים חכמים), המאפשרת לסנן את האור הזה ואף לשלוט על פרמטרים כמו טמפרטורת הצבע, או כמות עמעום המסך באחוזים. האפליקציה אף מאפשרת להגדיר את זריחת ושקיעת השמש, והיא תדע לסנן את האור בהתאם.

טיפ –
בעלי אנדרואיד 6.0 ומעלה (או אנדרואיד 5.0 \ 5.1 עם Root), יכולים לשלב את האפליקציה בצורה נוחה במערכת ההפעלה בעזרת אפליקציה בשם "Custom Quick Settings" –
* הורידו את שני האפליקציות – Custom Quick Settings , Twilight
* פתחו את אפליקציית Custom Quick Settings ולחצו על כפתור ה"+"
* לחצו על Start בתחתית האפליקציה, לאחר מכן לחצו על Add Tile, בחרו בBroadcast Tile, והכניסו את הערך "CUSTOMTILE1", לאחר מכן חזרו אל האפליקציה ולחצו על Done.
* כעת יהיה עליכם לבחור את שם הכפתור, האיקון ואת הפעולה (פתיחת Twilight). לאחר ההגדרה לחצו על כפתור הV.
תוכלו לראות שנוסף לכם כפתור אל שורת הQuick Settings אשר מדליק את האפליקציה בכל זמן שתרצו.


Untitled
והכי חשוב, שיהיה לילה טוב.

Share

מתכנת Web, מעצב גרפי, גוגולהוליק, מאוהב באנדרואיד ובקהילת הקוד הפתוח. פעיל בקידום האנדרואיד בישראל ומאמין שלינוקס זה דרך חיים. הכתב, המתכנת, המעצב והאיש סיסטם של הפורטל!

השאר תגובה