גוגל, Alphabet ומה שביניהם


פורסם ב 11/08/2015 ע"י Elad Leev - אלעד ליב

לילה היסטורי עבר על עולם הטכנולוגיה ועל גוגל בפרט, כאשר הכריזה על החברה החדשה Alphabet ועל עתידה של גוגל.

מבולבלים? בואו נעשה סדר בבלאגן.

נתחיל מההתחלה – מה זה Alphabet?

"מה זה Alphabet? Alphabet זה בעיקר אוסף של חברות, כאשר הגדולה ביניהם היא גוגל כמובן." כך ציין לארי פייג' באתר החברה החדשה.

למעשה גוגל התפצלה למס' חברות תחת חברת אב אחת – Alphabet, אשר אותם ינהלו מייסדי גוגל – לארי פייג' וסרגיי ברין. החברה תכיל מס' מחלקות כאשר הגדולה ביותר היא כמובן גוגל – החברה אשר אחראית על תחומי הWeb, החיפוש, המפות, הפרסומות, YouTube וכמובן.. אנדרואיד!.

שאר המחלקות בתוך חברת האב (Alphabet), ייתמכו כל אחת בשוק שונה – לדוגמא Nest תהיה החברה אשר תתמחה בפתרונות לבית חכם, Calico תתמחה בבריאות ובמלחמה במחלות, Fiber תהיה אחראית על פרויקט התשתיות של גוגל כמו Google Fiber וGoogle Fi וכו'.

google-alphabet-infographic

מדוע השינוי הזה הגיע?

האמת היא – גוגל פשוט הייתה גדולה מידי.

אמנם סרגיי ולארי הם כל יכולים, אבל לנהל סדר גודל של חברה כזאת, כאשר עליך לתכנן אסטרטגיית פיתוח ושיווק בתור ענקית תוכנה \ ענקית חיפוש \ ספקית מערכת הפעלה \ ענקית רשת\ חברת בריאות \ חברת בית חכם – היא משימה לא פשוטה, על גבול הלא אפשרית.

לכן חלוקה שכזאת לא רק מתבקשת אלא הכרחית.

יתרון נוסף בחלוקה שכזאת היא האפשרות שבכל מחלקה יעמוד מנכ"ל אשר יוביל את החברה קדימה וינהל אותה בצורה הטובה ביותר – בדגש על המוצר הסופי.

אז מי ינהל כל מחלקה עכשיו?

את חברת האב – Alphabet ינהלו ביחד סרגיי ברין ולארי פייג', כאשר סרגיי ישמש כנשיא החברה.

בנוסף, ואולי החשוב ביותר – את Google ינהל מהיום סונדאר פיצ'אי (Sundar Pichai) – אשר עלה בסולם הדרגות בגוגל מעלה ומעלה עד שהגיע לתפקיד המיוחל – מנכ"ל גוגל – תפקיד אשר לראשונה בהיסטורית החברה מבוצע ע"י אדם אשר לא ייסד את החברה.

"סרגיי ואני מאוד מתרגשים מההתקדמות שלו (סונדאר) והמסירות שלו לחברה. זה ברור לשנינו ולחברי ההנהלה שזהו הזמן של סונדאר להיות הCEO של גוגל." ציין לארי.

מנכ"ל YouTube הנוכחי – סוזן ווג'קיק (Susan Wojcicki) ישאר בתפקידו.

השאלה הגדולה אשר נשאלת היא – מי יעמוד בתור "איש ההכרזות" של גוגל במקום סונדאר, אשר הנחה והכריז על שלל ההכרזות הגדולות של גוגל בשנים האחרונות?

P1-BU557A_GOOGL_16U_20150810192118

מה עם עתידה הכלכלי של החברה?

כעת כאשר כל חברת תחת Alphabet תהיה חברה עצמאית, כל הניהול הפיננסי והתקציבי שלה יהיה עצמי. לדוגמא – אם Google Venture תחליט להשקיע בחברה חדשנית, אשר תקרוס אחרי תקופה מסויימת – הנזק הכלכלי יפול עליה, ולא על Google הכללית או על אחת החברות האחרות.

כאשר מדברים על שוק המניות פייג' ציין כי החברה אשר תסחר בבורסה תהיה Alphabet ולא גוגל, דבר שלא יפגע במחזיקי המניות. נקודה חשובה היא הדוחות הפיננסים של החברה – כעת, כל חברה תפיץ בכל סוף רבעון את הדוחות הפיננסים שלה, ותאפשר לבעלי המניות לעקוב בהדיקות אחר התחומים השונים בהם Alphabet מתמקדת ולא כחברה כללית בשם גוגל.

Share

מתכנת Web, מעצב גרפי, גוגולהוליק, מאוהב באנדרואיד ובקהילת הקוד הפתוח. פעיל בקידום האנדרואיד בישראל ומאמין שלינוקס זה דרך חיים. הכתב, המתכנת, המעצב והאיש סיסטם של הפורטל!

השאר תגובה