למה לא אכפת לי להקריב את הפרטיות שלי לGoogle אבל דווקא את ה"גן הסגור" של Apple אני לא יכול לקבל


פורסם ב 20/09/2010 ע"י Tin177an

האמת בחיי היום יום אני לא נתקל במוצרים של אפל כלומר אני לא נתקל במצבים בהם אני צריך לרכוש אחד כזה בעיקר כי מדובר במוצרים מאוד יקרים שלרוב עושים את מה שנגן המוזיקה שלי עושה ואת מה שהמחשב שלי עושה רק בפי 3 מחיר.

הפעם היחידה שהייתי במצב בו מכשיר מבית אפל עמד על הפרק הייתה כשהייתי צריך להחליף את הנוקיה N82 שלי לטובת מכשיר מתקדם וחדש(נוקיה לא הייתה אופציה ועל כך בהזדמנות בפוסט נפרד). ההתלבטות הייתה בין מכשיר האיפון שמספק חווית שימוש מעולה וגם סבתא שלי יכול לתפעל אותו לבין מכשיר שמריץ מערכת הפעלה מבית גוגל כלומר אנדרואיד. בסופו של דבר רכשתי את הHTC NEXUS ONE שלי ואני מרוצה עד הגג.

הפלוסים כאשר רוצים לרכוש מכשיר מבית אפל ברורים(אני אתמקד בעיקר באיפון), מקבלים ממשק מלוטש מכשיר עם מעל 225 אלף אפליקציות שתורמות להרחבת השימוש בו.

אין לי כוונה לרשום פה פוסט השוואה בין מכשירי האנדרואיד לעומת האיפון. אני מתכוון להתמקדרק  בהבדלי הגישות בין אפל לגוגל
היה דבר אחד שמאוד הפריע לי לרכוש את האיפון היצרנית שלו, כלומר הגישה של אפל כלפי קהל הלקוחות שלה.

אפל דוגלת בגישת ה"גן הסגור" כלומר מקום שבו היא מחליטה על הכול ולא נותנת לאף אחד אפילו לא לרוכשי המכשיר את החופש לבחור…."אפל יודעת הכי טוב" זו בעצם הססמה הלא רשמית שלה. אפל יכולים להחליט שצריך לסרס את המכשיר מבחינת יכולות הBT שלו ולמרות שהאיפון עבר כבר 4 גלגולים ויש אין ספור בקשות מצד המשתמשים היכולת נשארה מסורסת.

אפל החליטה שהמשתמש לא צריך לבצע יותר מפעולה אחת במכשיר כלומר לא ניתן לשמוע מוזיקה ולגלוש באינטרנט….ורק לפני כמה חודשים היא נתנה את האופציה וגם זה רק למספר מוגבל של תוכנות.

אפל החליטה שטכנולוגיית הFLASH היא דבר רע(ולא משנה מה הסיבות שלה) ולכן משתמשי האיפו ב"עונש" ולא מקבלים תמיכה בFLASH.

אז נכון שרוב סירטוני הוידיאו ברשת ואין ספור תכנים אחרים כגון משחקי FLASH ופרקים מלאים של סדרות תומכים רק בFLASH .התוצאה היה שמי שנאמן לתפוח האינטרנט שלו מסורס מFLASH מאז 2007. הדגש פה הוא לא שיש תמיכה בFLASH והיא מכובה ומשתמש שרוצה יכול להפעילה אותה(וכנ"ל לגביי כול פונקציה מסורסת אחרת) הדגש פה זה שאין פונקציה כזו בכלל כי "אפל יודעת יותר טוב"
רוצים להשתמש במכשיר אז רק דרך תוכנת הסנכרון שהיא הITUNES..לא נוח לכם…..אפל החליטה בשבילכם שנוח. השיא מגיע בדמות חנות התוכנות שלה כלומר הAPPSTORE שמאגדת בתוכנה מעל 225 אלף תוכנות.

לחנות אין קריטריונים ברורים, אף אחד חוץ מ"בית הנבחרים" באפל לא יודע מה יכול להיכנס לחנות מה לא. לאפל יש שליטה מוחלטת על כול התכנים שיש בחנות שלה….וכמובן שאין שום אפשרות להשתמש בחנות מתחרה אחרת כי אפל לא מאפשרת את זה. אתם לא תמצאו פורנוגרפיה בחנות של אפל….כי סיטיב ג'ובס מנכ"ל אפל נציג האלוהים על פני האדמות,החליט שזה לא מוסרי וזה לא משנה עם אתם בני 40, NO PORN FOR YOU!.

אחד השיאים היה עם השקת האיפון 4 שסבל מפגם בתכנון האנטנה ונגיע במקום רגיש תגרום לו לאבד קליטה ואף לניתוקים בשיחה….תגובת המנכ"ל הראשונית הייתה: "תחזיקו את המכשיר אחרת" 🙂

אפל היא חברה שבוחרת בקפידה בשבילכם איך להשתמש במוצרים שלה ויותר גרוע איזה תכנים אתם צריכים ולא צריכים לצרוך,במילים אחרות אפל מעצבת לכם את החשיבה ולא מדובר פה על חברה שהקברניטים שלה נבחרים על ידי העם כמו גוף ממשלתי, מדובר בחברה מסחרית בתאגיד שיש לו את הכוח להכתיב לכם את התכנים אליהם תחשפו. וזה בהחלט לא רחוק ממיניסטריון האמת בספרו של ג'ורג' ארוול 1984.

אני חושב שסור שלגוף מסחרי תהיה היכולת להשפיעה עד לכזו רמה על התכנים שלנו ו"לחנך" אותנו לחשיבה על פי מה שהיא בוחרת ועל פי מה שמתאים לאינטרסים הכלכליים שלה באותו הרגע.

גם את גוגל לא שחכתי,

את הפרטיות שלי אני מוכן להקריב בתמורה לנוחות. זה דבר ידוע שגוגל אוספת עלינו מידע יותר מזה מי שמשתמש במכשיר הסלולרי שמריץ אנדרואיד מספק לה מידע הרבה יותר מדויק מי מי שמשתמש בשירותים שלה רק במחשב.

העניין הוא שאני מבין מצוין שבשביל לקבל שירותים מסוימים עליי לוותר על חירות מסוימת…..כי אנרכיה שבה כול אחד עושה את מה שהוא רוצה היא לא מצב יציב ולא מצב שבו אנחנו רוצים לחיות…האנושות בחרה לחיות בקבוצות תחת שלטון דמוקרטי, אותו שלטון יודע עלינו לא מעט ואנחנו מקריבים חלק מהפרטיות שלנו על מנת לקבל שירותים מאותו השלטון. גוגול היא לא השלטון שלנו וגם הוא כמו אפל לא נבחרת בצורה דמוקרטית אבל חוץ מלאסוף עלינו מידע ולהתאים לנו פרסומות בהתאם הוא לא עושה איתו שום דבר אחר. אני מוכן לספק מידע על עצמי לגוגל כדי לקבל שירותים יותר אמינים ומדוייקים יותר. אני לא עבריין ולא גנב אני איש שומר חוק לכן המידע שלי דיי חסר תועלת, ובאמת שלא אכפת לי שידעו ברחבי האינטרנט שיש לי העדפה לפורנוגרפיה עם עציםחיותאנשים. אני מוכן לספק על עצמי מידע חסר תכלית בשביל לקבל "שירות" טוב יותר.

בשביל כול שירות שאנחנו מקבלים אנחנו מוותרים על משהו…זה יכול להיות על זמן על כסף על פרטיות או על דרך חשיבה וכול אחד צריך לבחור לעצמו את הדברים שמפריעים לו יותר ופחות. אין פה טוב או רע יש פה "תן וקח" כול חברה מבקשת X תמורת Y מסויים שתי החברות לוקחות אנחנו הצרכנים צריכים לבחור מה לתת.

מי שבוחר באפל בוחר בדיקטטורה מחשבתית בוחר שיעצבו לו את צורת החשיבה ויגידו לו מה טוב ומה רע ומי שבוחר בגוגל בוחר לוותר על חלק מהפרטיות המשעממת שלו לטובת  שירותים טובים יותר ומדוייקים יותר. לדעתי המחיר אותו אפל דורשת לא רק שהוא יקר יותר ממחירה של גוגל אלא שהתמורה שמקבלים נמוכה יותר ומסורסת הרבה יותר.
Share

6 Comments

 1. יהודה
  23/09/2010 בשעה 11:42

  כתיבה יפה, נכונה וממשת צרכנות נבונה.

  תודה

  1. signedincognito
   23/09/2010 בשעה 11:45

   תודה

 2. moonshield
  24/09/2010 בשעה 13:48

  אהבתי ממש, זה תמצת את מה שגם אני מרגיש לגבי אפל וגוגל.
  כל הכבוד!

  1. signedincognito
   24/09/2010 בשעה 14:06

   תודה,אני רק שמח שיש סוף סוף אלטרנטיבה טובה שאפשר להשתמש בה. פעם הבחירה הייתה בין אפל לבין נוקיה 🙂

 3. yohaim
  04/02/2011 בשעה 11:27

  אהבתי את הפוסט.
  אבא שלי ראה את המכשיר שלי(Wildfire),ומה שהוא מסוגל לעשות,ושאל אותי:"תגיד,אייפון לא עולה פי 3,ועושה את אותם דברים?"……
  אישית,אני שמח שהאתר שלכם קיים,ושיש את הפוסטים המצויינים שלך.
  מראש לא רציתי לקנות אייפון בגלל המחיר,ואני שמח שיצאתי נשכר הן מבחינת עלות,והן מבחינת תמורה.

  1. Tin177an
   04/02/2011 בשעה 12:40

   תודה,תתחדש על המכשיר.
   רק נקודה חשובה,המערכת של האיפון היא מערכת סגורה ומסורסת לכן זה לא רק שהוא מאוד יקר הוא גם מאוד מוגבל.

השאר תגובה