למה האיפון הוא סטנדרט ולמה האנדרואיד יעקוף אותו בסיבוב ללא קושי.


פורסם ב 29/08/2010 ע"י Tin177an

בגלל שאני נתקל בהמון פוסטים ודיונים בפורמים השונים או שסתם בקשות להמלצות למכשיר בוכול נושא הIPHONE VS ANDROID החלטתי לכתוב פוסט בשביל להתיחס לנושא.

אני בכוונה לא אכנס לפיצ'רים כי הפוסט שלי הוא רעיוני ואין לי כוונה להיכנס למי יש אינטגרציה מוצלחת יותר של שירות א לעומת ב.
דבר ראשון לא משנה אם אתם אוהבים את אפל או את האיפון(או לא) לא משנה איך תסובבו את זה האיפון הוא הצלחה, הוא נמכר  כמו לחמניות וכולם רוצים לחמניה ומבחינה תקשורתית המתחרים של האיפון סך הכול WONNA BE. לכן כול סקירה של מכשיר סלולרי חדש מבית נוקיה HTC או יצרנית אחרת מתחילה או נגמרת במילים האם זהו הIPHONE KILLER?
יש כמה סיבות שהפכו את האיפון להצלחה ולסטנדרט סלולרי,


הסיבה העיקרית היא חוסר מתחרים, בתקופה שהאיפון יצא לאוויר העולם ב2007 פסגת הטכנולוגיה היה הN95 של נוקיה, שהיה באמת מכשיר פורץ דרך לתקופתו. כאשר האיפון הושק בעולם, הוא סיפק בבום דברים שלא היו שם קודם ברמה גבוהה , הוא סיפק מסך מגע איכותי וממשק אינטואיטיבי ונוח שלא ניראה כמוהו. האיפון היה הSUPERPHONE וב2007 לא היה שום מכשיר שיכל אפילו להתקרב אליו.היתרון הראשי שהפך את האיפון למכשיר שמכשירים אחרים משווים אליו הוא יתרון הבכורה, אפל היו שם קודם ובהפרש ניכר.
הסיבה 2 היא כמובן שיווק, ועל כך אני לא חושב שיש צורך להרחיב יותר מדיי, אפל הצליחה למתג ציוד אלקטרוניקה כמותג אופנה, היא הפכה את התפוח לסמל נחשק על ידי כולם, כולם רוצים חפץ כולשהו עם הלוגו של התפוח.

*האיפון הראשון היה מכשיר שאפילו לא עבד בדור השלישי והלא היה הרבה מעבר למסך מגע מגניב, חנות התוכנות הגיע בשלב הרבה יותר מאוחר.

לעניין השיווק צריך להוסיף שיש המון שיווק שלא עולה להם כסף…יש מספיק כלי תקושורת שאוהבים לסקר את המוצרים של אפל בצורה בלתי מאוזנת.
הסיבה ה3 היא ממשק המשתמש,כלומר מערכת ההפעלה של המכשיר. אם יש משהו שאפל עושים לא פחות טוב משיווק זה הנדסת אנוש, יש להם את הממשקים הכי טובים בעולם. הכול אינטואיטיבי ומאוד זורם.

הגדולה של האיפון הייתה שגם סבתא או סתם אדם שאין לו כול קשר לטכנולוגיה יוכל לקחת את האיפון ולהתחיל להשתמש בו……מה שאי אפשר לומר על הN95 למשל…אפל שיחררו את הסמארטפון הראשון שהיה נגיש גם ל"מוגבלים טכנולוגיים"

*גם היום(עבר כבר הרבה מאוד זמן מאז האיפון הראשון) אנדרואיד(והוא היחידי) רק מתחיל לגרד את אותה חווית השימוש שמיועד ל:מוגבלים טכנולגית" וכנירא יעשה את הקפיצה הכי גדולה שלו בתחום זה עם יציאת גרסה 3.0 שלו.

.

הסיבה ה4 והלא פחות חשובה , היא עניין האפליקציות…אפליקציות גם אם לא ממש שימושיות תורמות לחווית שימוש עשירה יותר במכשיר. לכול תוכנה יש את הקהל יעד שלה(כן יש קהל יעד רציני גם לתוכנות פלוצים). אפל הייתה הראשונה שאירגנה מקום מסודר שבו יש את כול התוכנות שצריכים(ובנתה מודל תשלומים למפתחים)…אין צורך לחפש באינטרנט "הגדול" הכול נמצא בAPPSTORE הכול מרוכז במקום אחד ונוח עם ביקורות ודירוגים….וכי חשוב הכול במרחק של כמה קליקים…ביחוד התוכנות בתשלום.

*זה גם מה שהפך בזמנו את הFIREFOX להצלחה התוספים שלו האפשרות להרחיב את השימושיות הבסיסית שלו על ידי תוספים מבחוץ.
האיפון בגלל מכלול הדברים מלעיל הפך למותג לסמל ל"איך" הסמארטפון צריך להתנהג אם זה בממשק מגע(לא יודע למה צריך יותר מINPUT של יותר מ2 אצבעות בו זמנית) ואם זה בנוחות ופשטות שימוש שגרמו לכול המכשירים בשוק להיראות כמו עגלות.
לפני שאני קופץ ליים העמוקים ומסביר למה הפלטפורמה של האיפון תפסיד בקרוב לאנדרואיד אני אתחיל בקטן. כלומר למה אני כפרט לא ארכוש מכשיר של אפל(ועכשיו שיש מערכת בשלה כמו האנדרואיד יש לי גם אלטרנטיבה יותר טובה).
למה הכלל להתנגד למה פשוט לא להתכופף ולקחת ביס בתפוח…הריי כמו שנכתב בראשית הפוסט המכשיר מעולה יש ים תוכנות הכול אינטואיטיבי וזורם ואפילו אופנתי, אז למה לא איפון?
לשימוש במכשירים של אפל תמיד היה מחיר, אפל דוגלים מאז ומעולם בשליטה מוחלטת על המוצרים שלהם….זה אומר שהם יודעים הכי טוב מה הלקוח שלהם צריך ואין  שום אופציה לבחירה(למשל אין פלאש מובנה ומכובה עם אפשרות למי שרוצה להדליק אותו)…הגישה של אפל אומרת שהצרכן טיפש אפילו מאוד טיפש ואנחנו באפל  לא רוצים שהטיפשות שלו תהרוס את חווית השימוש שלו במוצרים שלנו. אנחנו נשים על הטיפש שלנו מליון הגבלות ונסביר לו שעדיף שלא יאמץ את הראש שלו אלא שיהנה מהמכשיר אנחנו כבר נחליט בשבילו מה הוא צריך במכשיר.

המחיר הזה רק עלה למעלה, היום יש רק מקום אחד שאפשר להוריד ממנו תוכנות לאיפון שלכם  הAPPSTORE, ובמקום הזה יש רק תוכנות שעברו את 7 מדורי הגהנום של המנגנון החסוי של מקבלי החלטות באפל. אותם יחידי סגולה שמשחקים ברולטה על כול אפליקציה שהם מעלים לאישור(כי אף אחד לא באמת יודע מה הקרטריונים של אפל)  רשאיים לפרסם את התוכנות שלהם במידה ש"המטבחון" אישר להם. במילים אחרות אפל לקחה את השליטה צעד אחד קדימה והפכה את עצמה למינסטריון האמת, היא זו שמחליטה בשבילכם איזה תכנים תצרכו ואיזה לא. אחת הדוגמאות הכי קיצוניות לנושא הויא דוגמת הפרונו….באפל החליטו שפורנו לא יכנס לAPPSTORE כי זה לא מוסרי וזה לא משנה אם אתה אד בוגר שעבר את גיל 40 NO PORN FOR YOU!

אני באופן אישי לא רוצה שחברה מסחרית תקבל שליטה חזקה כול כך על הדרך בה אני צורך תכנים ותחליט בשבילי באיזה תבנית לחשוב, ומה לא מוסרי.
כמובן שבמקרה שלא בוחרים בתפוח  נשאלת השאלה אבל לאן נפנה מה נבחר הריי אין עוד סמארטפון כמו האיפון….אז זהו שיש אפילו טוב יותר עד כדי כך טוב שבLONG RUN הוא יקבור את האיפון ויהפוך אותו למוצר נישה בידיוק כמו שקרה בעבר ל MAC ול PC.
הכול עובד לפי עקרונות האבולוציה כולל רעיונות. תשאלו את עצמכם מה הוא רעיון טוב לפי האבולוציה?

התושבה היא זהו רעיון שנגיש לכולם וששואף לשכפל את עצמו בכמה שיותר עותקים. למשל הדת הנוצרית מאוד מוצלחת כי העקרונות שלה פונים לכולם התהליך להפוך לנוצרי מאוד פשוט והדת על בסיס קבוע  משתדלת לשכפל את עצמה על ידי שימוש במיסיונרים.

אז למה אני מנסה לבלבל אותכם עם תורת האבלוציה בפוסט שעוסק באיפון ובעתידו שלהאנדרואיד?

מאוד פשוט, האסרטגיה של אפל לא נכונה אבולוציונית, אפל לא מנסה לשכפל את עצמה בכמה שיותר עותקים.

לאפל יש מכשיר אחד שיוצא פעם בשנה בגרסה חדשה ומחירו ממש לא מתאים לכול כיס.

ואילו מה עשו גוגל עם אנדרואיד בדיוק מה שישו עשה עם היהדות לקח רעיון טוב שיפר אותו וחילק אותו לכולם.

האסטרטגיה של גוגל היא "לשכפל" את האנדרואיד לכמה שיותר עותקים. גוגל לא מגבילה את עצמה ליצרן חומרה אחד היא נותנת את המערכת שלה לכולם, גוגל גם לא מגבילה את עצמה לקבוצה אליטיסטית שיכולה להרשות לעצמה מכשיר ב600-700 דולר בדיוק ההפך המטרה שלה היא לייצר מכשירי אנדרואיד שיעלו את ה100$.

גוגל נותנת לאנדרואיד לשתוף את עולם הסלולר לשלל יצרניות החומרה ואילו אפל סגורה בתוך עצמה.

גוגל תנצח את אפל מבחינה מספרית כי ברגע שכמות המכשירים שיריצו  אנדרואיד(שהיא מערכת איכותית מאוד שגם מתעלה על המערכת של האיפון…אבל זה כבר פוסט אחר) תעבור באופן משמעותי את הכמות של האיפונים המשחק נגמר המפתחים ינהרו לאנדרואיד ויזניחו את האיפון בדיוק כמו שכבר קרה עם הMAC והPC בעבר.

אפל תספיד כי מבחינה אבולוציונית האסטרטגיה שלה לא יעילה היא לא שואפת להפיץ את עצמה במקסימום עותקים בניגוד לאנדרואיד שעושה הכול כדי להתפשט לעוד ולעוד יצרנים.

Share

7 Comments

 1. Zohar
  31/08/2010 בשעה 00:35

  יהיה מעניין לראות לאן הרבולציה הזו תוביל,
  לדעתי באופן כללי יש הגיון בזה שיש פיקוח על האפליקציות,
  הרי היום אפליקציה זדונית יכולה לחטט לך חופשי במכשיר וגם להזיק למערכת ההפעלה,לגבי פורנו..אמנם יש לשוק הזה הרבה פוטנציאל אבל יכול להיות שהיה אפשר לעשות היום דברים אחרת ,בעולם האינטרנט של היום אין פיקוח וילדים נחשפים להרבה תוכן שהייתי חוסך מהם ( ילדבן 8 לא צריך לקבל פרסומות ארוטיות וזו דעתי שלי) ומה לעשות היום יש הרבה ילדים שמבינים יותר מההורים שלהם ולכן זה לא צודק להאשים את ההורים , לכן אני חושב שפיקוח זה דבר טוב וזאת בשביל לראות לאן כדור השלג הזה מתגלגל.
  העולם של היום עובר שינויים טכנולוגיים מהירים וקשה מאד לנתח אותם מנקודת הזמן הזו אלא רק עוד עשור ויותר.
  לכן לדעתי חשוב שיהיה מישהו עם היד על הדופק, בכל מקרה אני לא מצדיק את הפעילות של apple ואני חושב שהם מגזימים במשטר שלהם, אבל תוכן זה תרבות
  ותרבות כך אומרים זה דבר חשוב.

  1. signedincognito
   31/08/2010 בשעה 01:04

   המרחק בין פיקוח לדיקטטורה מחשבתית מאוד קרוב,נשאלת השאלה מי צריך לפקח?
   האם אתה כאדם רוצה שתאגיד יקבע לך מה לחשוב?
   אין שום בעיה לבצע מנגון שלא יאפשר אפליקציות פורנגרפיות למכשירים מסויימים(בדיוק כמו שיש קוד בממיר).
   אנחנו חיים בתוך חברה וחברה בהחלט לא יכולה להתקיים ללא פיקוח וולא חוקים יחד עם זאת השאלה היא מי צריך לעמוד עם היד על הדופק.
   האם זה צריך להיות גוף ממשלתי(של אנשי מקצוע) שהציבור משפיע על ההחלטות שלו או שזה צריך להיות תאגיד מסחרי, הריי לא הגיוני שסטיב ג'ובס יחליט בשביל כול
   משתמשי האיפון שהם לא צריכים פרונוגרפיה כי הוא מאמין שפורנוגרפיה היא לא דבר מוסרי.
   בדיוק כמו שלא יתכן שהוא ימנע ממשתמשי האיפון FLASH, אפשר להגיד שזו טכנולוגיה בעייתית שצריך ללטש אותה או שיש כבר טכנולוגיות שיכולות להחליף אותה.
   אבל נכון להיום רוב אתרי האינטרנט כן משתמשים בFLASH בשביל סירטונים ומשחקי דפדפן. התוצאה היא שכבר 3 שנים משתמשי האיפון "בעונש" כי סטיב החליט
   שFLASH יפגע בביצועי המכשיר. למה לא לעשות את זה כמו באנדרואיד לי יש פלאש ואני מוריד אותו מהמרקט אני לא חייב להישתמש בו אבל יש לי את הבחירה, אותה בחירה
   שסטיב מונע מהצרכנים שלו.

   1. Zohar
    31/08/2010 בשעה 09:22

    אני לא מצדיק את מה ש"סטיב החליט או אומר" אבל המקום היחידי ש"סטיב מחליט " מה כן ומה לא בשבילי זה על הטכנולוגיה שלו,מעבר לזה יש עולם רחב של בחירה
    ולכן אני לא בא לשכנע מה עדיף, כל אחד בוחר מה הוא רוצה אף אחד לא הכריח מישהו לקחת אייפון או מכשיר אנדרואיד או כל מכשיר חכם אחר לי יש מכשיר אנדרואיד ואני מרוצה. אבל אני לא חושב שמשתמשי אייפון בעונש הם הלכו וקנו אייפון ממיטב כספם ומודעים לחסרונות והיתרונות שלו.
    ואגב לגבי מגבלות טכנולוגיות זה תמיד דבר זמני, הדבר החשוב לדעתי זה התוכן ומה עושים עם המידע האישי שלך וכאן לדעתי חשוב שיהיה בקרה ופיקוח .

     

    1. signedincognito
     31/08/2010 בשעה 16:15

     אז זהו שסטיב אומנם מחליט רק בגבולות המוצרים שלו אבל יחד עם זאת כול מי שקונה איפון, מקבח סינון קפדני של תכנים לפי הקפריזות של אפל.
     עם אנדרואיד המצב שונה לחלוטין, גוגל לא מחייבת אף אחד להוריד רק מהמרקט ואפשר להוריד קבצי התקנה ממקומות אחרים.
     מגבלות טכנולוגיה הם לא כזה דבר זמני כשמדובר בFLASH באיפון, המכשיר בשוק מ2007 ומאז למשתמשי האיפון אין ולא תיהיה גישה לFLASH.
     לגביי המידע האישי, לדעתי המושג פרטיות כבר דיי מת, אתה נאלץ לוותר על חלק גדול מהפרטיות שלך רק בשביל שיהיה לך נוח. ואדם כמו בעצם כול דבר
     ביקום שואף ליציבות ולשריפה של כמה שפחות אנרגיה לכן נוחות מאוד קוסמת לו.
     *כול ההתיתכתבות הזו נתנה לי רעיון לעוד פוסט 🙂

 2. Yeahyeah
  01/09/2010 בשעה 23:04

  יישר כוח. כתיבה למופת. אני אהבתי ומסכים עם כל מילה.

  1. signedincognito
   02/09/2010 בשעה 01:33

   תודה כיף לשמוע.

 3. תכנות בפלאש
  10/09/2010 בשעה 23:49

  מאמר מעניין, אני אוסיף אליו קישור באתר שלי

השאר תגובה