ביקורת משחק INGRESS


פורסם ב 09/02/2014 ע"י Elad Leev - אלעד ליב

עם צאת המשחק מבטא סגורה החלטנו להכיר לכם את משחק המציאות הרבודה של גוגל שמשתלט על העולם.

אז מהו אינגרס? ויקיפדיה מגדירה את אינגרס כ"משחק מרובה משתתפים כמעט בזמן אמת המתפשט לעולם האמיתי" . במציאות אינגרס הוא משחק אסטרטגיה מרובה משתתפים שפותח על ידי חברת סטארט אפ פנימית בתוך גוגל, שנקראת Niantic Labs.

כמו במשחקי אסטרטגיה רגילים, גם באינגרס המטרה הסופית היא השתלטות על שטחים.  היחוד של אינגרס בזה שהשטחים עליהם על השחקן להשתלט הם שטחים אמיתיים. המשחק משתמש במפות גוגל על מנת להציג את העולם וב-GPS שבמכשיר הטלפון או הטאבלט  על מנת להתמצא בסביבה. בכדי להשתלט על שטח מסויים יש לכבוש פורטלים ( שערים ) הפזורים בכל רחבי העולם על ידי הגעה פיזית למקום בו הם נמצאים וליצור "לינק" (קישור) ביניהם. שלושה פורטלים מקושרים יוצרים משולש שנקרא "שדה" .

בתחילת המשחק השחקן בוחר קבוצה, ההתנגדות (כחולים) או  המאורים (ירוקים). מטרת המשחק לדאוג לשטח שדות גדול יותר בקבוצה שלך.


רקע

בנובמבר  2012 ( תאריך השקת המשחק למוזמנים בלבד ) כדור הארץ הוצף על ידי חומר אקזוטי (XM) כנראה על ידי גזע חייזרים שנקראים שייפרס (SHAPERS).  על מנת לעבור לכדור הארץ שייפרס ישתמשו בעתיד בפורטלים הפרוסים.

בנקודה זו קמו שתי כתות. המוארים, המאמינים שגזע החייזרים רוצה להגיע לכדור הארץ על מנת לעזור לאנושות וההתנגדות המאמינה בכך שמטרתם של ה"שייפרס" קצת פחות רומנטית ועל הכת להגן על כדור הארץ מפני פלישת הגזע החייזרי.
דבר אחד ברור, מי שישלוט על הפורטלים, ישלוט על עתיד האנושות!


סורק האפליקציה הניידת
סורק האפליקציה הניידת

כללי המשחק הבסיסיים פשוטים מאוד. מחפשים פורטלים בעזרת הסורק המובנה בתוך אפליקציית המשחק או לחילופין בעזרת אתר Ingress Intel, מגיעים למקום ומשתלטים על הפורטל על ידי הצבת "רזונטורים" מסביב לפורטל.

לכל פורטל שלושה מצבים בסיסיים. לבן, פורטל ללא רזונטורים שלא נשלט על ידי אף קבוצה. ירוק, פורטל הנשלט על ידי המוארים. כחול, פורטל הנשלט על ידי ההתנגדות. במידה והפורטל נשלט על ידי קבוצה יריבה יש לירות עליו פצצות XMP על מנת להשמיד את כל הרזונטורים ולאחר מכן להשטלת עליו.  את פצצות XMP ושאר הפריטים משיגים על ידי הגעה לאחד הפורטלים וביצוע HACK (פריצה) על הפורטל. פורטל של קבוצה יריבה יהיה פחות נדיב ואף ינסה לפגוע.

התקדמות המשחק עבור השחקן הבודד מתורגמת על ידי נקודות AP.  כל השתלטות, ביצוע לינק או יצירת שדה יוסיפו לשחקן נקודות.  נקודות מתורגמות לרמת השחקן. כרגע הרמה הגבוה ביותר במשחק היא רמה 8.

ראוי לציין שקצב המשחק נקבע על ידי השחקנים, מה שאומר שאת התקיפות והשתלטויות ניתן לבצע בכל זמן ובכל מזג אויר.

הקהילה

נקודת החוזק האמיתית של המשחק היא הקהילה שהתפתחה סביבו. בשונה מרוב משחקים מרובי משתתפים, אינגרס מחייבת את השחקן להיות חלק מקהילה. על מנת לעלות רמה במשחק נדרש השחקן להשתלט על כמה שיותר פורטלים וליצור שדות ולינקים.

על מנת לקבל נשקים ברמה גבוה יותר יש לעשות HACK בפורטלים ברמה גבוה.  אך בכדי לעלות את הפורטל שלך רמה אתה חייב שחקנים נוספים שיבקרו בפורטל וישדרגו אותו. כך המשחק ייצר קהילות שחקנים אזוריות לכל כת, שמשתמשים בקבוצות האנגאוטס של גוגל+ על מנת לתקשר, לתאם התקפות, להעביר נשקים משחקן לשחקן והדבר הכי חשוב, הדרכה. מערכת התקשורת הפנימית של אינגרס מאפשרת להכיר את השחקנים החדשים במשחק ומיד עם הצתרפות למשחק ייצור איתכם קשר שחקן וותיק יותר שיכיר לכם את המשחק.

סיכום

עולם אינגררס מגוון מאוד. קיימים סוגי נשק רבים בעוצמות שונות  ואף וירוסים המאפשרים השתלטות מהירה על פורטל. פריסה של פורטלים בכל רחבי הארץ יגרמו לכם לטייל במקומות רבים ואף להכיר מקומות עניין רבים בעירכם שעד כה לא זכיתם לראות ועל הדרך לעשות קצת כושר.

בשלושת השבועות בהם אני משחק באינגרס,  אני יוצא הרבה יותר להליכות רגליות מבעבר. שחקנים רבים בוחרים להגיע לפורטלים על אופניים אך רוב השחקנים משתמשים ברכבם על מנת להגיע לפורטלים רחוקים. זו נקודת התורפה היחידה של המשחק. זו גם כנראה הסיבה לכך שרוב השחקנים עברו את גיל ה20 וממוצע הגילאים עומד על כ30+.

אך לאלה שגרים בעיר קצת יותר גדולה מאור עקיבא בה אני גר, לא תהיה בעיה להסתדר בלי רכב. כמות הפורטלים בערים גדלה כל הזמן ועם הצטרפות שחקנים חדשים יתפתח גם המשחק.

אתר INGRESS INTEL למחשב שולחני
אתר INGRESS INTEL למחשב שולחני


Share

מתכנת Web, מעצב גרפי, גוגולהוליק, מאוהב באנדרואיד ובקהילת הקוד הפתוח. פעיל בקידום האנדרואיד בישראל ומאמין שלינוקס זה דרך חיים. הכתב, המתכנת, המעצב והאיש סיסטם של הפורטל!

3 Comments

 1. 10yossi10yossi10
  14/02/2014 בשעה 16:15

  איך אפשר לדעת באיזו קבוצה אני? אין לי מושג
  החץ שלי (שמראה איפה אני) הוא כחול
  ביקורת מעולה!

 2. yizhaq79
  yizhaq79
  14/02/2014 בשעה 20:03

  החץ, השם שלך ומד החומר האקזוטי כולם כחולים? ברכותי , אתה דרדס! הכל ירוק? מבאס להיות צפרדע 🙂 . מאיזה אזור אתה בארץ? מחבר אותך לקבוצה שתעזור לך להכיר את המשחק.
  ותודה!

 3. eliran.s
  16/02/2014 בשעה 00:03

  האמת? אחלה משחק.. מצאתי את עצמי מטייל עם הכלב הרבה יותר בשבוע האחרון מאז שפרסמת את המשחק.
  הזמן יגיד אם זה ימאס עלי במהרה או שאכנס לזה יותר ויותר.
  תודה על הסיקור.

השאר תגובה