מהנדס בגוגל: הכל על OTA ולמה לא כדאי לכפות על המכשיר להתעדכן


פורסם ב 22/11/2013 ע"י Elad Leev - אלעד ליב

נדמה שכולם עסוקים במתי ואיך לקבל את העדכון של KitKat למכשיר שלכם, ולמה לעזאזל הנקסוס שלי לא מתעדכן כבר?!

בפוסט שפירסם ברדיט דן מורייל, מהנדס בגוגל, מסביר דן על איך הOTA של גוגל עובד, ולמה לא כדאי להשתמש בשיטה של למחוק את הדאטא מהGoogle Service Framework על מנת לנסות לקבל את העדכון מהר יותר (שיטה שהוכיחה את עצמה כעובדת המון פעמים).
דן מסביר שריסוט הframework יכול לקלקל דברים רבים במכשיר, במיוחד אפליקציות אשר עובדות עם GCM – Google Cloud Messenger- אשר נמצא ברוב האפליקציות ואחראי על קבל הנוטפיקציות, העדכונים ועלול אף לגרום להתנהגות משונה של אפליקציות על המכשיר.

אז מה בעצם קורה כאשר אנחנו מנקים את המידע מהFramework?
ניקוי המידע משנה את הID הראשי איתו גוגל מזהה את המכשיר שלכם, ואיתו המכשיר מזדהה מול השרתים. חוץ מהבעיות שכבר ציינו שיכולות להיווצר מהניקוי אפקט נוסף הוא איבוד וביטול המפתח אשר שירותי הGCM משתמשים בו- לדוגמא כל שירותי גוגל ועוד המון אפליקציות אשר משתמשים בשירותי גוגל גם.
איבוד המפתח יכול להשפיע על אפליקציות בצורה שונה, לדוגמא הPlay Store ידרוש ממכם להתחבר מחדש ולאשר את תנאי השימוש (הזדהות מחודשת מול השרת), בGmail החיבור מחדש יהיה שקוף למשתמש אך לא יתקבלו התראות לגבי מיילים חדשים לזמן מסוים, אפליקציות מסוימות (לדוגמא Feedly) יתאפסו ויצטרכו התחברות מחדש והורדת המידע בשנית, ואפליקציות מסויימות אף יפסיקו לקבל התראות עד לקבל מפתח חדש משרתי גוגל.
חלק מהמשתמשים בXDA אף דיווחו בעבר שלאחר הריסוט צריכה הסוללה של התהליך Google Service Framework עלה והכפיל את עצמו – ככל הנראה בגלל העבודה הרבה שהוא צריך לעשות על מנת לייצר התחברויות חדשות והקצאת מפתחות נוספים.

איך עובד הOTA של גוגל?
הפצת העדכונים של גוגל עובדת בשיטה חכמה ובשלבים- השלב הראשון – 24-48 שעות מהוצאת העדכון רק אחוז אחד מכלל מכשירי הנקסוס מקבלים את העדכון למכשיריהם OTA, וגוגל מחכה לראות את התגובות שלהם, דיווחים על באגים וקריסות והתנהגות של המכשיר אחרי העדכון, לאחר מכן העדכון ממשיך להיות מופץ למכשירים נוספים – בדרך כלל 25 אחוז, לאחר מכן 50 אחוז, ואז 100 אחוז מהמכשירים תוך מס' שבועות. מה שאומר שאם המכשיר שלכם לא קיבל הצעה לעדכן את המכשיר בצורה רנדומאלית הוא לא יקבל בסבב הקרוב ותאלצו לחכות לסבב הבא של ההפצה על מנת לקבל את העדכון.
כאשר המכשיר בודק אם יש עדכון (לרוב פעם ב24 שעות) ומקבל סירוב, הוא יאלץ לחכות לסבב הבא- כלומר לחיצה שוב ושוב על כפתור בדיקת העדכונים לא יעזור לקבלת העדכון מהר יותר, השרתים ידחו את המכשיר בצורה אוטומאית עד לסבב הבא. למרות שבמידה והמכשיר שלכם היה אמור לקבל את העדכון בסבב הקרוב אך עדיין לא בדק מול השרת, לחיצה על הכפתוחר תגרום לו לבדוק שוב האם יש עדכון ולגלות שאכן הוא יכול להוריד את העדכון.

מה מומלץ לעשות?
במידה ואתם חסרי סבלנות ורוצים בכל זאת להנות מהעדכון, אפשר לצרוב את קובץ הimg שגוגל שיחררה, גם ללא איבוד מידע.

Share

מתכנת Web, מעצב גרפי, גוגולהוליק, מאוהב באנדרואיד ובקהילת הקוד הפתוח. פעיל בקידום האנדרואיד בישראל ומאמין שלינוקס זה דרך חיים. הכתב, המתכנת, המעצב והאיש סיסטם של הפורטל!

1 Comment

  1. bright star
    23/11/2013 בשעה 11:54

    יש לקחת בחשבון שבניגוד לאייפון, גוגל דוחפת רק את ההודעה על הגרסה החדשה ולא משדרגת 'בכפייה' ולכן עד שמתקבלים תגובות מהאחוז הראשון וכן הלאה יכול לקחת קצת זמן.

השאר תגובה