סקירה מקיפה: Android 4.4 KitKat


פורסם ב 01/11/2013 ע"י Elad Leev - אלעד ליב

הכירו את גרסאת האנדרואיד החדשה – Android 4.4 KitKat.

אז מה גוגל הביאו לנו בגרסא הנוכחית?

זיכרון
אנדרואיד 4.4 מעוצבת כך שתרוץ במהירות וחופשיות על מגוון רחב יותר של מכשירים, בשונה מג'לי ביין או ICS אשר דרשה רמת חומרה מסויימת, הפעם גוגל בחרה להעמיק את התמיכה במערכת ההפעלה גם אל מליוני המכשירים שנחשבים Low-Level – אותם מכשירים בעלי חומרה חלשה (מכשירים בעלי פחות מ512MB זיכרון).
כחלק מעדכון מערכת ההפעלה גוגל החלה ניהול זיכרון נכון יותר למערכת – הוסיפה Dalvik JIT code cache tuning, שימוש בKSM, מנגון swap חדיש אשר מדפדף את הזיכרון ושיפורים נוספים אשר עוזרים לניהול נכון יותר של הזיכרון.
ניהול הזיכרון הנכון יותר בKitKat מגיע לידי ביטוי גם בתהליכי מערכת ההפעלה (Google Play Services) אשר יזדקקו לפחות משאבים על מנת לרוץ תקין, בנוסף המערכת תגן בצורה אגרסיבית יותר על זיכרון המכשיר ותמנע מאפליקציות לתפוס שטח לא רצוי בזיכרון המכשיר – דבר אשר עלול להפחית מביצועי המכשיר.
מפתחי אפליקציות יכולו כעת להשתמש בAPI חדש הנקרא ActivityManager.isLowRamDevice על מנת להגיש למשתמשים אפליקציה אשר מסוגלת להתמודד גם עם מכשירי High-End וגם עם מכשירי Low-end בצורה טובה יותר.

NFC

KitKat תציג פלטפורה חדשה לביצוע טרנזקציות בעזרת NFC, בשיטת Host Card Emulation (HCE), אשר תאפשר לבצע תשלומים, גישה לכרטיסים, מעברים ומגוון רחב יותר של שימושים בNFC.
אפליקציות מעכשיו יוכלו להיכנס למצב Reader Mode ולקרוא תגיות HCA ותגיות NFC נוספות (כאלו זמינות כבר לרכישה מזה תקופה).
המכשיר שלנו ישמור את פרטי ההזדהות והסרטיפיקט ונוכל לבצע פעולה אשר גוגל מכנה – Tap & Pay- תשלומים בצורה נוחה יותר ללא זיהוי נוסף, פשוט להצמיד את המכשיר ושילמת.

הדפסה
KitKat מביאה את המכשיר שלנו צעד נוסף אל כך שניזרוק את המחשב הביתי שלנו לפח- מעתה תתווסף אופציה להדפיס דרך המדפסת אשר נמצאת איתנו באותו רשת או דרך אחד משירותי ההדפסה בענן (לדוגמא Google Cloud Print).
המשתמש יוכל גם כן לגלות מדפסות ברשת, לשנות את גודל הנייר, צבע ההדפסה, לבחור דף ספציפי להדפיס ובגדול להדפיס כל מסמך, תמונה או קובץ אשר נבחר מתוך המכשיר שלנו.
חלק מהשירותים אשר נמצאים לנו היום במכשיר כבר תומכים בשירות ההדפסה – Chrome, Google Drive, Gallery וQuickOffice.

אחסון
גוגל הוסיפה מערכת ניהול תוכן המכשיר החל מגרסאת KitKat, מעתה נוכל לברור בקבצי המכשיר שלנו בפשטות ודרך ממשק קל לשימוש, כאשר הממשק ירכז לדגומא את תכולת המכשיר, קבצים אשר נעשה בהם שימוש לאחורנה, קבצים מהDrive שלנו, קבצים מהBox והגלרייה שלנו.


סנסורים
KitKat מציגה איתה פונקציה חדשה – "מינון חיישני חומרה" – פונקציה אשר מאפשרת אופטימיזציה לכמות החשמל והסוללה שהסנסורים שלנו צורכים ובכך למנן שימוש בסוללה.
החיישנים יהיו במצב המתנה רוב הזמן, עד למצב בו המערכת תצטרך אותם ורק אז היא תדליק אותם על מנת לאסוף את הנתונים שהיא צריכה.
כרגע המכשיר היחידי שהצ'יפסט שלו תומך בפונקציה זו הוא הנקסוס 5 אך המהנדסים של גוגל עובדים בשיתוף עם יצרניות נוספות על מנת להגיע אל מס' מקסימאלי של מכשירים תומכים.
כמו כן, KitKat ונקסוס 5 מצייגות שני סנסורים חדשים- מזהה מדרגות וסופר מדרגות (אשר גם הם כמובן תומכים בפונקציית המינון לשמירה על הסוללה).

SMSים
SMSים אשר נקבל אל המכשיר ישוגרו ישירות אל אפליקצית הSMS הדיפולטית שלנו (האמ Hangouts האמ), במידה והמשתמש יבחר לרשום SMS חדש לא מאפליקציה הדיפולטית שלו, המערכת תשלח את ההודעה בכל זאת, אך הSMS יוצג באפליקציה הדיפולטית שבחר המשתמש. בצורה כזאת המערכת תאפשר למשתמש להנות מחוויה מלאה גם בשימוש במס' אפליקציות SMS.

מסך מלא
מעכשיו כל אפליקציה תוכל לרוץ על מסך מלא, ותנצל את מלוא גודל המכשיר – מקצה לקצה. הסטטוס בר וגם בר הניווט בתחתית המכשיר יעלמו והאפליקציה תתפוס את מלא המסך, כמו כן מפתחים יוכלו להשתמש באיזורים אלו באפליקציות שלהם (ככה שזה לא סתאם מגדיל את האפליקציה למסך מלא אלא זה אזורים ניתנים לשימוש).
כאשר המשתמש ירצה להחזיר את כפתורי הניווט המשתמש ישתמש במחוות מגע אשר הוגדרה מראש ע"י גוגל – ע"י ביצוב Swipe בקצה המסך למעלה או למטה יוחזר הסטטוס בר והבר ניווט.
יש להדגיש כי המשתמש לא צריך לבצע שום פעולה על מנת להעלים את השורות ולהשתמש בכלל המסך אלא פשוט לחכות מס' שניות וזה יקרה לבד.

אנימציות
מפתחים יכולו לקבוע מראש כיצד מסכים יעבור באפליקציה שלהם ובכך לחסוך עבודה רבה ולעזור למערכת לנהל את האפליקציה בצורה נכונה יותר.

עיצוב מערכת חדש-
על מנת להוציא יותר מגדול המסך, מעתה נוכל לבחור בעיצוב חלון חדש אשר יהפוך את הסטטוס בר ואת בר הניווט לשקופים ובכך נוכל לקבל מרחב עבודה רחב יותר – בדומה למה שאפשר לראות על הHome Screen.

הקלטת וידיאו
בדומה למה שראינו בעדכונים האחרונים של CM, גוגל הוסיפה תמיכה בהקלטת המסך בוידיאו – דבר אשר יקל על המפתחים השונים להציג את האפליקציה שלהם בצורה נוחה יותר.
הוידיאו המצולם ישמר במערכת בפורמט MP4.

כיוונון שמע וDSP
לא נשעמם אותך בפרטים טכנים כיצד זה מתבצע אך KitKat תאפשר כיונון שמע בצורה טובה יותר על מנת לחסוך בסוללה- לדוגמא מכשיר הנקסוס 5 יוכל לנגן למעלה מ60 שעות בעזרת אופציה זאת – כ50 אחוז יותר מללא הפונקציה.

גרפיקה
KitKat שודרגה לשימוש בOpenGL ES 2.0 על מנת להביא לנו חווית גרפיקה מוצלחת יותר וחדה הרבה יותר. כמו כן החל מעבר לשימוש בHWComposer 1.3 אשר מביא אפשרות לחבר מסך נוסף למכשיר בצורה מוצלחת יותר (לדוגמא לחבר את המכשיר לטלוויזיה).

קישוריות
KitKat מביאה עימה בשורה גם בתחום הBluetooth ומציגה שני פרופילים חדשים- Bluetooth HID over GATT המאפשרת לנו חיבור low-latency אל מכשירים כמו ג'ויסטיקים, מקלדת ובקרים אחרים וצריכה מופחתת של סוללה, ו Bluetooth MAP אשר מאפשר לנו לתקשר טוב יותר עם מכשירים אחרים בסביבתנו.
נושא הנוסף אשר כבר הודלף בעבר הוא השימוש בהIR Blasters- בדומה למכשירי הHTC תקן זה יאפשר לנו לשלוט במכשירי הIR בסביבתנו – לדוגמא טלוויזיות ומזגנים דרך מכשיר האנדרואיד שלנו.

תמיכה מורחבת בRTL
אפליקציות המשתמשות בשפות RTL יוכלו מעתה להפוך את ממשק המשתמש של המכשיר לRTL (לדוגמא השעון לצד שמאל) ולאפשר פעולת auto-mirrored. בעיה זו מוכרת באפליקציות כמו Ynet שהמפתח היה צריך להוסיף אפשרות להיפוך טקסט.

ניטור הזיכרון
בנוסף לכלים למפתחים לבדיקת כמות צריכת הזיכרון של האפליקציות שלהם, גוגל הוסיפה כלי ניטור מובנה במערכת אשר יכול להציג לנו מידע על הפרוססים אשר רצים במכשיר – כמות צריכת זיכרון ממוצעת, כמות צריכת זיכרון מקסימאלית, זמן ריצה ועוד.
ניכנס אל אופציה זאת דרך : Settings > Developer options > Process stats.

שיחות ואנשי קשר-
KitKat מציגה לנו שדרוג לאפליקצית החייגן-  בצורה אוטומאטית תעצב את החייגן ואת אנשי הקשר על בסיס אנשי הקשר איתם אנחנו מדברים הכי הרבה. בנוסף היישר מהחיגן נוכל לחפש מקומות ועסקים באזור.
שיפור נוסף לחייגן הוא זיהוי המתקשר- במידה ונקבל שיחה ממספר לא מזוהה המערכת תחפש אוטומאטית בשרתים של גוגל אחרי המספר ותנסה לאתר ולהציג לנו מה זה המספר הזה – כך שאם עסק יתקשר אלינו נידע בדיוק במה מדובר גם אם אין לנו את המספר.

Share

מתכנת Web, מעצב גרפי, גוגולהוליק, מאוהב באנדרואיד ובקהילת הקוד הפתוח. פעיל בקידום האנדרואיד בישראל ומאמין שלינוקס זה דרך חיים. הכתב, המתכנת, המעצב והאיש סיסטם של הפורטל!

16 Comments

 1. hav-laz
  01/11/2013 בשעה 10:09

  הכל טוב ויפה. אבל השאלה ששואלים כל הישראלים (ובטח גם כל הערבים), האם תוקן ההפיכת מראה שהיה ב4.3 ? כי אם לא.. אני מעדיף להישאר עם ה4.2.2 שלי.

 2. micool
  01/11/2013 בשעה 10:12

  פשוט תחליף לאנגלית!

 3. zeevd1
  01/11/2013 בשעה 10:26

  מתי נקבל והאם הגלאקסי 3 יקבל עידכון?

 4. hav-laz
  01/11/2013 בשעה 10:53

  micool, ניסיתי. לא כיף. רוצה עברית.
  מרגיש כאילו אנחנו חוזרים אחורה לתקופה של 2.3 שלא היה יישור לימין מובנה.
  חבל.

 5. arik100
  01/11/2013 בשעה 11:28

  לא הבנתי מה אתה רוצה
  סוףסוף הם עשו RTL אמיתי
  אתה רוצה? תעבור לעברית. לא רוצה? תישאר ב4.2.2 ותעבוד על עצמך או שתעבור לאנגלית..

 6. derfler
  01/11/2013 בשעה 13:39

  תכלס מה יש לך? מרוב שהתרגל למצב של שמאל לימין אז עכשיו שסוף סוף יש יישור עברית תקין זה לא בסדר?

 7. androidsystems
  01/11/2013 בשעה 15:10

  גנבו ראיונות ממפתחי אפליקציות..

 8. eliran20
  01/11/2013 בשעה 15:27

  IR Blasters יעבוד גם על נקסוס 4?
  זה אומר שנוכל לשלוט גם בטלוויזיות לא חכמות?

 9. zur_d
  01/11/2013 בשעה 15:31

  תהיה אפשרות לתפריטים באנגלית ומפות של גוגל בעברית ?

 10. kshento
  01/11/2013 בשעה 15:53

  הגירסה תתאים לגלאקסי נקסוס (נקסוס 3) או תיעצר בנקסוס 4?

  1. Matias Kaliroff - מתיאס קלירוף
   01/11/2013 בשעה 16:24

   קיט קאט לא תגיע בנתים לגלאקסי נקסוס, אבל אתה תמיד יכול לצרוב רום

 11. afektomer
  01/11/2013 בשעה 16:41

  מישהו יודע איך אני מתקין בגלאקסי S4 Active ? GT-I9295

 12. kshento
  01/11/2013 בשעה 20:51

  לא מבין בצריבות רומים… 🙁

 13. yehoram
  02/11/2013 בשעה 01:46
 14. the_man
  02/11/2013 בשעה 16:00

  אלעד, סקירה מעולה!
  תודה רבה 🙂

השאר תגובה