האם ה- T-Mobile G1 תומך ב- Multi-touch?


פורסם ב 22/11/2008 ע"י Elad Leev - אלעד ליב

בהשוואה הבלתי נמנעת בין מכשיר ה- T-Mobile G1 למכשיר ה- iPhone, תמיד עולה הנקודה שבניגוד לה- iPhone, מסך המגע במכשיר ה- G1 אינו תומך במגע רבוי נקודות (Multi-Touch). או אולי הוא כן?

בשבועות האחרונים אושר כי חברת Synaptic המתמחה ביצור מסכי מגע היא החברה המספקת את מסך המגע למכשיר ה- G1. החברה מרבה לספר באתר האינטרנט שלה על תמיכתה במגע בריבוי נקודות (multi-finger gestures) ומכאן עלתה ההשארה שגם המסך מגע שבמכשיר תומך בכך.
מחקירת ה- Driver של כרטיס המסך נמצא כי ישנם שורות פקודה אשר הוצאו משימוש בכך שסימנו אותם כ"הערה" בתוך הקוד. על ידי הוצאת שורות אלה מהערה וביצוע קימפול מחדש של ה- Kernel, הצליחו לגרום לתמיכה בריבוי נקודות והוכיחו זאת על ידי כתיבת הודעות Debug שמגיבות אליו.

אם כך, מה הסיבות ש- HTC לא הכניסו את התמיכה לכך במכשיר? לא ידוע.
אלו רק חלק מהסיבות:

 • עניין שיווקי – HTC שומרת את התמיכה במסך המגע לדגם עתידי של המכשיר.
 • הסכם רישוי – הדבר אסור לשימוש כתוצאה מהסכם בין HTC ל- Synaptic.
 • תמיכת Android – כתיבתה של מערכת ההפעלה והממשקים הנלווים לא תוכננו מראש לתמוך באפשרות ריבוי הנקודות ולכן לא האפשרות לא הופעלה.

לא משנה מה הסיבה, בעזרת הקהילה העולמית יש סיכוי טוב שבכל מקרה נמצא תמיכה לכך בעתיד.
המאמר הטכני המלא נמצא כאן.

Share

מתכנת Web, מעצב גרפי, גוגולהוליק, מאוהב באנדרואיד ובקהילת הקוד הפתוח. פעיל בקידום האנדרואיד בישראל ומאמין שלינוקס זה דרך חיים. הכתב, המתכנת, המעצב והאיש סיסטם של הפורטל!

2 Comments

 1. החוכמה מאחורי ה- Nexus One « iAndroid - גוגל אנדרואיד בעברית
  04/04/2010 בשעה 00:55

  […] ביטול יכולות ה- Multitouch באופן די מפתיע, לצג מכשיר ה- Nexus One אין יכולות Multitouch. עכשיו לפני שכולם זועקים לשמיים, בוא נחשוב על נקודה זאת רגע: למי שיש נסיון במכשירי Multitouch (אני רכשתי אייפון בשנת 2007 והיה לי זמן התנסות די ארוך איתו), אז אתם יכולים להודות כי מגוון השימושים ביכולת הזאת הוא דל ביותר. נכון, אפשר להגדיל דברים עם 2 אצבעות וגם לסובב. זה נחמד אבל ממש לא חיוני להפקת המירב מהמכשיר. דווקא את חוסר המקלדת רבים יראו כחיסרון גדול יותר. אין טעם לנפח את המחיר ולמען האמת, אני לא אתפלא אם יכולות Multitouch נמצאות בחומרה ופשוט לא באות לידי ביטוח, כפי שכבר ראינו במכשיר אנדרואיד אחר מבית HTC. […]

 2. The Girl With The Dragon Tattoo
  24/12/2011 בשעה 05:04

  2011…

  Hiya, I'm really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossips and web and this is really frustrating. A good web site with interesting content, this is what I need. Thanks for keeping this web site, I will be visiti…

השאר תגובה