דעה: אנדרואיד 5 ומה אני רוצה לחג


פורסם ב 03/04/2013 ע"י Elad Leev - אלעד ליב

לקראת ההשקה המתקרבת של אנדרואיד 5, חשבנו על כמה רעיונות ומשאלות לטעמים החדשים של "פאי לימון" שאופים בגוגל.

עוד חמאה
אנדרואיד מימי G1 סבלה ועודנה סובלת משתי בעיות: 1. תגובה איטית למגע  2. אנימציות לא חלקות. באנדרואיד 4.1, גוגל הציגו את "פרויקט חמאה" שנתן מענה חלקי למצב הקיים. חלקי מכיוון שגם במכשירים מרובי ליבות כמו הנקסוס 4 עדיין מרגישים מפעם לפעם בתגובה מאוחרת לנגיעה במסך.

מרכז משחקים

משתמשים כמוני שמחליפים רומים כל שבוע מכירים בחשיבותן של אפליקציות גיבוי.  בפליי סטור יש כמה אפליקציות טובות, אך לכולן מגבלה אחת, הן לא מובנות עמוק בתוך המערכת. לעיתים הן מסורבלות, לא תמיד מסתנכרנות ובמקרים קיצוניים הגיבוי לא נשמר בהצלחה. אפליקציית גיבוי וסנכרון מובנת במערכת הפעלה, לה אני קורא בשם חיבה "מרכז משחקים",  תהווה פתרון לא רק למחליפי רומים אלא גם למשתמשים שכל מה שהם רוצים לעשות, זה להמשיך לשחק במשחק האוהב שלהם על הטאבלט באותה הנקודה בה הם סיימו לשחק בטלפון.

איפה האנדרואיד שלי

לאבד את הטלפון או הטאבלט זה עניין לא נעים בכלל. בפליי סטור ישנם כמה פתרונות טובים למציאת טלפון גנוב או אבוד. אך כמו במקרה של אפליקציות גיבוי, גם אפליקציות שאמורות למצוא את מכשיר האנדרואיד שלנו, כמו למשל  CERBERUS המעולה, לא נותנות מענה מלא. לא פעם הן לא מצליחות ליצור קשר עם המכשיר וברגע האמת עלולות להיכשל . בנוסף לכך, גנבי הטלפונים מתחילים להכיר את האפליקציות ואלו שעושים שעורי בית יודעים לנטרלן. הסיבה לכך פשוטה, הן לא חלק אינטגרלי ממערכת הפעלה לכן ניתן למחוק אותן בדיוק כמו כל אפליקציה אחרת.

talk, voice, sms…  S.O.S!

גוגל פיתחו אין ספור מוצרים שיעזרו לנו לתקשר ורובם מצאו את דרכם למכשיר האנדרואיד שלנו. העניין הוא שמרוב עצים מתקשים לראות את היער. כנראה שגם בגוגל שמו לב לזה, אחרת קשה להסביר את הידיעות המצטברות על GOOGLE BABLE , אפליקציה שתאחד את כל שרותי המסרים המידיים עם ה-SMS. לא הרבה ידוע על האפליקציה, אך אם התמונות שדלפו עד כה הן לא מעשה של מישהו עם הרבה זמן פנוי, נראה שבגוגל החליטו לזנוח את המראה השחור של ממשק המשתמש ולעבור לצבעים בהירים יותר.

בחירת טקסט

פונקציה וותיקה נוספת שדורשת שיפור היא בחירת טקסט להעתקה.  משתמשים שעושים שימוש רב בפונקציה מכירים את התסכול שמצטבר בין העיניים לבין האצבע שעל המסך, כאשר הם לא מצליחים לבחור צמד מילים או צמד אותיות. המצב חמור יותר במקרה של משפטים בהם מעורבות כמה שפות.

עברית

ואם הזכרנו שפות, מצב היישור לימין באנדרואיד, מזכיר לי גרסאות ישנות של וינדוס. נראה שהמערכת לא מצליחה לשלב באופן מיטבי מילה באנגלית לתוך שורה בעברית. בנוסף אם החלפתם את שפת המערכת לעברית, גלילת תפריטים הופכת להיות פחות חלקה מבאנגלית. מי שלא שם לב לזה מוזמן לעשות ניסוי זריז.

כסף כיס

ההורים שבינינו יודעים שהילדים שלנו אוהבים לרכוש אפליקציות, לרוב משחקים. כרגע האופציה היחידה שיש להורים היא לקנות לילדיהם כרטיסי מתנה על סכום כל שהוא שנטען בחשבון משתמש שלהם. העניין הוא שלא בכל המדינות גוגל מוכרת את הכרטיסים. הוספת יכולת טעינת סכום חודשי בחשבון משתמש יקל על ההורים לשמור על קניות של ילדיהם בפליי סטור.

תחזירו לי את הדפדפן שלי

דפדפן האינטרנט כנראה האפליקציה השימושית ביותר בכל מערכת הפעלה. עם הצגת נקסוס 7 החליטו בגוגל לזנוח את הדפדפן aosp ולעבור לכרום לאנדרואיד. לא משנה מה הן הסיבות לצעד זה של גוגל, אני מתקשה להבין למה דפדפן של הנקסוס 4 שלי איטי כמעט כמו הדפדפן של נקסוס אס הישן שלי. ואני לא מדבר על פונקציות. אני מדבר על  ״פינץ׳ טו זום״ שמקרטע בכרום. ואם כבר הזכרתי פונקציות, הפקדים המהירים של דפדפן aosp צריכים לעבור גם לכרום.

סיכום

אילו הייתי הדייג שתפס את דג הזהב שהבטיח למלא שלוש משאלות בגרסת אנדרואיד הבאה, הייתי מבקש את שלושת הראשונות: שיפורים בפרוייקט חמאה, אפליקציית סנכרון וגיבוי ואפליקציית לאיתור מכשיר האנדרואיד.

נשמח לשמוע מכם למה אתם מצפים ב"פאי לימון".


Share

מתכנת Web, מעצב גרפי, גוגולהוליק, מאוהב באנדרואיד ובקהילת הקוד הפתוח. פעיל בקידום האנדרואיד בישראל ומאמין שלינוקס זה דרך חיים. הכתב, המתכנת, המעצב והאיש סיסטם של הפורטל!

12 Comments

 1. rock_artist
  03/04/2013 בשעה 12:11

  הרבה דברים נכונים.
  לגבי ה"עיצוב הבהיר" אל תשכח את HOLO.
  HOLO בעל 2 בסיסים – שחור ולבן/אפור כמו זה המוצג.
  (מה גם שהמערכת המוצגת היא של HTC בתמונה).

  ואם כבר להתעסק במה חסר…
  BUTTER BUTTER –
  לא רק האצה גרפית, גם דרייברים לאודיו נורמליים עם לייטנסי (זמן תגובה) מינימלי.
  דבר שקיים באייפונים מה iPhone 2G שהיה לי והוא פשוט בושה אצל גוגל (אם שאלתם למה אין כל כך הרבה אפליקציות בתחום המוזיקה/סאונד או למה יש דיליי גרוע בשיחות VOIP למיניהן כמו SKYPE).

  BLUETOOTH STACK – בגירסה 4 אם אני זוכר נכון הם עברו מ BlueZ ל- Stack חדש אבל גם הוא לא כולל פרופילים חיוניים במיוחד עבור תקנים חדשים שמאפשרים להשתמש באביזרי רפואה מתקדמים וכדומה.
  לא סתם גם היום הרבה חברות מתחילות בפיתוח לאייפון לפני שמתקרבות לאנדרואיד במוצרי רפואה…

  עברית –
  מה עם מילון נורמלי, תיקון שגיאות. לפחות להגנתם המגמה טובה.

  דבר אחר אבל שמפריע לי (וגם אצל אפל דפוק):
  יכולת לLOCALE עבור אפליקציות. העובדה שאני צריך לעשות "תרגילים" כדי לקבל מפות בעברית נורא מתסכלת.

  ניהול שירותים יעיל יותר ושיפור סוללה בעקיפין:
  – גוגל מאפשרים יכולות ריבוי משימות ש iOS או חלופות אחרות לא מציעות אבל הניתור אחרי שירותים סוררים הוא מוגבל.
  למי לא קרה שהמכשיר היה על מצב מסויים שחיסל לו את הסוללה בגלל אפליקציה סוררת.
  מה גם שניהול הזיכרון מ 4.1 ל 4.2 מראה על מגמה שלילית.
  כל בעלי Nexus7 שקיבל מכשיר עם 4.1 יודע שב 4.2 גוגל פשוט הפכו את המכשיר שלו לגרוטאה. מכשיר שעבד מהר בהרבה טרם 4.2.

  לסיכום,
  עדיף 4.3 ולא 5 עם ישקיעו בעיקר בייטוב המערכת הקיימת מאשר להוסיף פיצ'רים שיפגעו בביצועי המערכת וחווית משתמש.

 2. yizhaq79
  yizhaq79
  03/04/2013 בשעה 13:18

  לא שכחתי את הholo. אבל אם תשים לב כל האפליקציות גוגל האחרונות עברו לרקע בהיר. בתמונה המכשיר אומנם htc אבל ממשק משתמש בתמונה הוא holo שעבר שדרוג בדומה לגוגל+ או אפליקציית keep החדשה.
  בקשר לניהול שרותים, באופן אישי אני דוגל בשיטת אפל בנושא. יצירת מערכת נוספת לניהול משאבי מערכת מגלגלת את האחריות מגוגל ופליי סטור אל המשתמש הסופי. מה גם ששיפור במערכת ניהול זיכרון צריך להיות כחלק מפרוייקט חמאה.

  מסכים איתך בנושא לוקוליזציה לאפליקציות גוגל. נגעתי בנושא בפוסט קודם שלי על אפליקציית ניווט של גוגל.

 3. dan_avner
  03/04/2013 בשעה 13:55

  אני הייתי רוצה לראות אופיס נורמאלי (שוב עיברית אך לא רק) שיבוא מובנה עם אפשרויות עריכה מעבר לבסיסיות, ומניעת כיבוי של הנייד אם אין לך את הקוד פתיחה

 4. hanny
  03/04/2013 בשעה 16:31

  אני דווקא בעד הרקעים הכהים… עניין של טעם

 5. kinging
  03/04/2013 בשעה 17:51

  כל הכבוד על הכתבה!
  אתה הקול של כולנו. במיוחד הייתי רוצה את העניין עם הגיבוי

 6. asefew@gmail.com
  03/04/2013 בשעה 22:01

  "גנבי הטלפונים מתחילים להכיר את האפליקציות ואלו שעושים שעורי בית יודעים לנטרלן. הסיבה לכך פשוטה, הן לא חלק אינטגרלי ממערכת הפעלה לכן ניתן למחוק אותן בדיוק כמו כל אפליקציה אחרת."
  לא, זה לא הסיבה בכלל, אתה יכול להתקין Cerberus בתור System Application והנה לך "חלק אינטגרלי ממערכת ההפעלה", הבעיה היא שכל זה אפשר למחוק ולאפס (התקנת רום מחדש).
  אם רוצים פתרון זה צריך לבוא מכיוון או עם שיתוף פעולה של יצרני המכשירים. וזה כנראה יבוא איכשהוא על חשבון הנוחיות שלך כמשתמש.

 7. yizhaq79
  yizhaq79
  03/04/2013 בשעה 22:12

  מבטיח לכתוב פוסט על system application 🙂

 8. idoitch
  03/04/2013 בשעה 23:22

  אני ממש מסכים עם רוב הדברים שכתבת, אפילו כולם.
  אני לא מבין למה קראת לזה "מרכז המשחקים", אבל הרעיון עצמו מאוד נכון ונחוץ גם, ויכול להביא את כל נושא הסנכרון לרמה אחרת, ולהיכנס מטאבלט או מכשיר מסוים עם הGMAIL שלך לאותו "מרכז משחקים", ופתאום תוכל להיכנס למשחק מסויים, ספר, אפליקציה מסויימת, מסמך OFFICE, ואפילו חיפושים אחרונים באינטרנט, וממש לנהל ממשק משתמש שלם מתוך הדבר הזה זה רעיון אדיר ונחוץ.
  גם אני דורש עוד חמאה כמו כולנו, זה עדיין לא שם.
  הייתי רוצה שיקחו את כל נושא השיתוף קבצים לעוד רמה, ולמה אני מתכוון: לפעמים יוצא לי שאני רוצה לשתף תמונה, מייל, הודעה מסויימת, משחק, או כל קובץ אחר, וזה פשוט מצריך ממני להיכנס אל המייל ולבחור את המייל שאותו אני רוצה להעביר ולעשות forward. לגיטימי.
  להיכנס לגלריה, לבחור את התמונה אותה אני רוצה לשתף, לחיצה ארוכה או משהו, ולשתף בדרך שאני רוצה.
  זה כאילו ארוך מדי.
  הייתי רוצה שיקצרו את זה. משהו כמו share center או משהו, שאתה פשוט נכנס, ובוחר לפי שלושה פרמטרים באופן הכי זריז – איזה סוג תוכן אתה רוצה לשתף, מאיזה מקום או אפליקציה במכשיר אתה בוחר לשתף אותו, ובאיזו דרך.
  נגיד אני עכשיו רוצה לשלוח מסמך PDF ליוסי.
  אני צריך להיכנס למנהל קבצים ולמצוא אותו, לחיצה ארוכה, ולבחור איך אני משתף (בלוטוס, מייל וכו..)
  כאשר הייתי יכול להיכנס לshare center נגיד, והוא היה שואל אותי "מה אתה רוצה לשתף" ונותן לי לבחור מתוך מגוון אופציות, הייתי בוחר PDF FILE, ישר היה מוצא לי את כל הקבצים שיש במכשיר שהם PDF, ופשוט הייתי בוחר איך לשתף אותם.
  זה משהו שהיה תורם לי הרבה כיוון שאני משתף הרבה תוכן.
  זהו, וכל שאר הדברים שרשמת.

 9. moranm22
  04/04/2013 בשעה 07:17

  אני חושב שמקרה הזה, מרוב עצים לא רואים את היער, זה משפט מדויק ביותר

 10. shmulikc15
  04/04/2013 בשעה 18:46

  יאללה רק שיצא כבר.
  🙂

 11. drazick
  06/04/2013 בשעה 21:48

  הייתי רוצה כמה דברים פשוטים יחסית:
  1. תמיכה ב- LTR ו- RTL לא ברמת הצפייה אלא ברמת הכתיבה. למשל, כתבו הודעה בעברית בג'ימייל. על הטלפון זה נראה נכון, בדפדפן זה נראה כ- LTR שכן כיום אנדרואיד לא מקודדת את ההודעה הנשלחת בהתאם אלא רק את הצפייה.
  2. הפרדה פשוטה יותר בין רמת הדרייברים לרמת מערכת ההפעלה, זה יאפשר ליצרנים לשחרר דרייברים עם תלות יותר נמוכה. מה שאומר שנקבל גרסאות עדכניות מהר יותר.
  3. הגיע הזמן לשיפור משמעותי במנוע ה- Dalvik. זה איטי ולא יעזרו כל המעקפים.

 12. amni
  07/04/2013 בשעה 08:06

  יותר מדי שידרוג גירסאות וחוסר טיפול בבעיות יסוד של אנדרואיד.
  בעיית יסוד של אנדרואיד היא ששפת מחוות שלה באמצעות המסך היא שפה דלה ביותר, זה מכביד מאוד את השימוש באנדרואיד. שפת המחוות צריכה להיות משודרגת גם בנוגע לשימוש באצבע וגם בנוגע לשימוש בעט מגע, כאשר עט מגע אמור לסמן מקום על המסך ברמת דיוק גבוהה יותר מהאצבע (למשל שימוש בעט מגע בצורה שמזכירה שימוש בעכבר).

השאר תגובה