טסט דרייב: ניווט של גוגל


פורסם ב 28/03/2013 ע"י Elad Leev - אלעד ליב

אנדרואיד היא מערכת הפעלה צעירה, יחסית למתחרות כמו החלונות לניידים של מיקרוסופט או IOS  של אפל. תחילת דרכה בחברה לא מוכרת תחת אותו שם אי שם ב 2003. התעניינות של ענקית החיפוש בטלפונים סלולריים הובילה לרכישת אנדרואיד על ידי גוגל והשאר היסטוריה.

שורות קוד רבות זרמו מאז ממאונטן וויו שבקליפורניה, משכנה של מטה החברה, ואנדרואיד התפתחה וגדלה ואיתה כמות מכובדת של שירותים חינמיים כמו  שמירת קבצי המוסיקה בענן או הרשת החברתית של גוגל.

מהשירותים הבולטים של  גוגל באנדרואיד היא אפליקציית המפות. ב-2009 נוספה לאפליקציה אפשרות ניווט קולי, תחילה בארצות הברית ועם השנים במדינות נוספות. מזה כחודש זמין השירות גם בישראל וזו סיבה מצוינת לנסיעת מבחן בתוספת מתחרה וותיקה יותר הלא היא WAZE הישראלית.

לצערי ההתחלה מעט צורמת. עם השקת אנדרואיד 4, בדצמבר 2011, הציגו גוגל את ה"הולו", ממשק משתמש חדש ויפה. החברה אף העלתה אתר אינטרנט, בו קווים מנחים למפתחי אפליקציות ליצירת מראה אחיד בכלל האפליקציות.

עברה שנה וחצי, אפליקציות רבות אימצו את ה"הולו" ,אבל אפליקציות מובנות של המערכת עדיין שונות בצבע הרקע, בצבע גופנים, במיקום לחצן המאפיינים ומה לא. אחידות בממשק המשתמש הוא המפתח להצלחה!

פנה ימינה!

בתפריט הראשי של האפליקציה ישנם ארבעה לחצנים גדולים שאחד מהם הוא קישור מהיר "סע הביתה". לא ברור למה הוא לא מתעדכן אוטומטית עם ה­כתובת שכבר הגדרתי ב-GOOGLE NOW, לכן צריך להגדירו מחדש גם כאן.
לתחילת הניווט ניתן לבחור בין הקלדת היעד או לחילופין בזיהוי קולי, שעובד נהדר בשלושת השפות שבדקתי, אנגלית, רוסית ועברית. וכאן התגלתה הבעיה הגדולה הראשונה של האפליקציה. באפליקציות של גוגל שפת ממשק משתמש תלויה בשפת המערכת ולא ניתנת לשינוי באפליקציה. דוגמה: בטלפון שלי שפת המערכת היא אנגלית, כל התפריטים, התאריך ועוד מוצגים באנגלית. אבל בזמן הניווט אני מעדיף ששמות הרחובות על המפה יוצגו בעברית וכך גם ההוראות הקוליות. בניווט של גוגל לא ניתן להגדיר שפה שונה בתוך האפליקציה. למעשה, כל מה שאנחנו יכולים לשנות בניווט של גוגל אלו אפשרויות הנתיב, בהן הימנעות מנתיב האגרה וכבישים מהירים, ואפשרות לעמעם את המסך בין ההנחיות לחסכון בצריכת החשמל. מי שהתרגל לשמוע את הנשיא פרס מנחה אותו בזמן הנסיעה, ישאר עם WAZE כי עם גוגל יש רק אופציה אחת. 1:0  ל-WAZE.

בבוקר של נסיעת מבחן הראשונה נסעתי מביתי שבאור עקיבא, לקיבוץ געש. בגלקסי נקסוס שלי הפעלתי את ה-WAZE  ובנקסוס 4 של אישתי את אפליקצית הניווט של גוגל.

עם הצגת המפה רואים את ההבדלים בין האפליקציות

ב-WAZE  רואים חץ ימינה לפניה ראשונה ומתחתיו חץ שמאלה לפניה שניה.

בניווט של גוגל בחרו לשים את הוראות לפניה שניה מהצד הנגדי של המסך עם צבע רקע שונה. בנוסף לחצן המאפיינים בשורה התחתונה שונה מלחצן המאפיינים של "הולו". שוב חוסר עקביות בממשק המשתמש.

ניווט של גוגל קבעה מסלול נסיעה דרך כביש 2 ו-57 דקות עד היעד

WAZE   חישבה מסלול נסיעה דרך כבייש 4 ו-48 דקות עד היעד.

בחרתי לנסוע דרך כביש 2 בכדי לבחון את הערכת זמן הנסיעה של ניווט של גוגל.  WAZE חישבה מחדש את המסלול וקבע זמן של 49 דקות נסיעה. בסופו של דבר זמן הנסיעה הסתכם ב69 דקות. טעות של 12 דקות לניווט של גוגל ו20 דקות ל-WAZE.

בזמן הנסיעה, ב-WAZE  נבחר מסלול שונה וארוך יותר בגלל פקק בהמשך הכביש. גם במקרה זה בחרתי לנסוע על פי ההוראות ניווט של גוגל רק כדי לגלות שכלל לא היה פקק. נקודת זכות לניווט גוגל.

לאורך הנסיעה WAZE התריעה על תקלות בכביש, עדכונים בתנועה, מיקום ניידות משטרת התנועה ומכמונות מהירות. מה שלא קיים כלל בניווט של גוגל.

בנוסף WAZE מציגה מידע כגון שעה משוערת להגעה וכמות הקילומטרים הנותרים.

גם בכל מה שקשור להתראות הקוליות, ידה של WAZE על העליונה. בשבועיים בהם אני בודק את הניווט של גוגל גיליתי הרבה תקלות. לדוגמה, באחד המקרים הודיעה לי ניווט של גוגל על פניה ימינה בכיכר בעוד 600 מטרים, התראה קולית הבאה התקבלה כשהיתי כבר בתוך הכיכר והתחלתי את הפניה רק מתוך הכרותי את מסלול הנסיעה.

הבדל נוסף בין האפליקציות הוא באופן הצגת מסלול הנסיעה. ב-WAZE ניתן לראות את מצב התנועה ללא התערבות הנהג. בניווט של גוגל צריכים להיכנס להגדרות, לבחור ב"שכבות" ואחרי זה ב"תצוגת תנוע". רק אז נצפה במבט על של כל המסלול,מחולק לצבעים שונים על פי חומרת התנועה. ברגע שנלחץ על לחצן הניווט, נחזור לתצוגה רגילה של מסלול הנסיעה.

אבל לא הכל שחור, לניווט של גוגל יש גם נקודות זכות. אחת מהן היא אפשרות תצוגת תמונת לווין, בדומה למפות של גוגל, מה שיוצר לעתים, מראה יפה במיוחד של הכביש.

תמונה שווה אלף מילים?

ניווט של גוגל קשור ישירות ל-STREET VIEW. לחיצה על שורת המידע העליונה בה מופיע הפניה הבאה, מובילה ל"מבט על" של המקום והופעת לחצנים נוספים. אחד מהם הוא לחצן עם דמות בן אדם. לחיצה עליו מציגה לנו תמונה של הפניה מ-STREET VIEW עם סימון הפניה על הכביש. התכונה הזאת יכולה לעזור במקומות לא מוכרים.

לתכונה זו גם תקלות שעלולות לבלבל, כמו במקרה זה, בכיכר בכניסה לקדימה. במבט על רואים בבירור שעלינו לפנות שמאלה בכיכר. בתמונה רואים את החץ מורה לנו להמשיך ישר.

זו לא תקלה שקשורה לישראל בלבד. זו תקלה שמופיע במקומות רבים.

בסיום הנסיעה מתקבלת תמונה של היעד. התכונה שימושית ביותר במקרה ומגיעים למקום ומתחילים לחפש את הבית אליו אתם צריכים להגיע.

מי אמר UPDATE ולא קיבל?

בכל מה שקשור לעדכון המפות, גיליתי שהיכולת של משתמשים להתריע על שינויים בכבישים, מציבה את WAZE  במקום גבוה יותר מניווט של גוגל. בעיר מגוריי גיליתי מספר טעויות במפות של גוגל, כמו למשל כיכר חדש שעודכן במפה של WAZE , אך לא קיים עדיין במפה של גוגל.

סיכום

ניווט של גוגל נמצא בבטא מזה חמש שנים, כמנהגה של גוגל עם מוצרים רבים שלה, אך זו לא סיבה לא לנסות אותה. פשטות ההפעלה שלה יראה לחלקינו כחיסרון. אני באופן אישי רואה בה יתרון לרבים ממשתמשים, שכל רצונם, להגיע מנקודה לנקודה.

Share

מתכנת Web, מעצב גרפי, גוגולהוליק, מאוהב באנדרואיד ובקהילת הקוד הפתוח. פעיל בקידום האנדרואיד בישראל ומאמין שלינוקס זה דרך חיים. הכתב, המתכנת, המעצב והאיש סיסטם של הפורטל!

11 Comments

 1. oronm
  28/03/2013 בשעה 12:46

  למה לשנות ממשק לאנגלית בשביל אפליקציה מסכנה? זו טעות אסטרטגית מצידם.

 2. oronm
  28/03/2013 בשעה 12:47

  **מאנגלית

 3. yizhaq79
  yizhaq79
  28/03/2013 בשעה 12:55

  ללא ספק חסרון גדול של האפליקציה

 4. theprofessor
  28/03/2013 בשעה 18:48

  רק רציתי להגיד שבשביל לראות את עומסי התנועה לא חייבים לעשות את התהליך הארוך של השכבות, אלא מספיק רק לעשות כמה פעמים זום החוצה, ואז רואים את העומסים על המפה
  כמו כן, המסך שמראה את הפניה ממבט הרחוב מתעדכן אוטומטית לפניה הבאה ברגע שעוברים את הפניה שהוא מראה
  אני כבר כמעט ולא משתמש בWAZE מאז שהתחיל הניווט של גוגל בארץ

 5. tolmarc
  28/03/2013 בשעה 19:49

  המפות של וייז לא מדויקות, יש להם טעויות בכתובות, העומס הויזואלי שלהם עצום והאפליקציה הזאת היא היחידה שמתרסקת על המכשיר שלי.
  לעומת זאת אני עם הגוגל ניווט כבר יותר מחצי שנה (בגרסה פרוצה ועכשיו הרשמית) והכל עובד נפלא.
  מה שאנשים לא מבינים שלמרות דיווחי התנועה בוייז, האלגוריתם ניווט שלהם דפוק והם לא מתחשבים בזה בצורה חכמה. לעומת זאת בגוגל יודעים בדיוק על עומסים (הם מופיעים על המפה) בגלל שהם יודעים מה המיקום שלהם מהסלולרי בלי קשר לניווט בכלל, והם חכמים הרבה יותר באלגוריתם ניווט והתוצאות מוצלחות יותר.
  כל מה שמופיע על המסך בגוגל הרבה יותר מינימליסטי ומוצלח בעיניי. לדוגמא הנקודה שמשנה צבע לפי העומסים שיש בדרך. לא מעניין אותי שיש פקק מעניין אותי תוך כמה זמן אני אגיע, ואם המסלול מתעדכן. ואת זה גוגל עושה.

 6. adark3
  29/03/2013 בשעה 00:30

  אחלה סיקור, תודה!

 7. onedagan
  29/03/2013 בשעה 07:43

  שמע סיקור יפה מושקע אבל…
  אתה שוכח שהיא עדייןן בחיתולים
  ומהר מאד עלתה גבוה אתה תראה שכולם
  כולםם יעברו לגוגל.
  כמו שכשיצא הכרום דפדפן ישר פירסמתי ואמרתי שהוא מהיר
  והוא טוב ופצצה כולם היו אנטי ומה פתאום חרא דפדפן
  וכשניסו אותו לאט לאט כולם עברו אליו
  וראו שהשיפורים רק עשו טוב
  גם פה זה יהיה

 8. yizhaq79
  yizhaq79
  29/03/2013 בשעה 08:09

  ONEDAGAN אני רק הצבעתי על חלק מהבעיות כמו גם על הדברים הטובים. ניסיתי לא להביע דעה נחרצת לטובת אפליקציה זו או אחרת.

 9. pmaor
  29/03/2013 בשעה 16:23

  אשמח לראות השוואה עם M8 של TELMAP. אני משתמש רק בה כיוון שיש לה קלף מנצח מבחינתי והוא הקראת שמות הרחובות אליהם יש לפנות.

 10. טסט דרייב: ניווט של גוגל מול Waze, עם מי תגיעו ליעד? | TechiL
  30/03/2013 בשעה 18:21

  […] יצחק אגרונוב ופורסם לראשונה באתר iAndroid. Share […]

השאר תגובה