קצת על הממשקים השונים לאנדרואיד


פורסם ב 27/02/2010 ע"י itamarbh

היתרון הגדול של מערכת הפעלה בקוד פתוח, כמו אנדרואיד, זה שכל חברה או יצרן, יכולים לקחת את הקוד ולהוציא לנו מוצר הרבה יותר טוב. במקרה שלנו זה בא בתור ממשק מערכת למשתמש הקצה (אנחנו).

בין אם זה ה-Sense UI של HTC, או ה-MotoBlur של מוטרולה, כולם ממשקים שבנויים על הקוד של אנדרואיד, והם בעצם מערכת ההפעלה שאנו מקבלים עם הטלפון שקנינו.

אז לכל אלה שקנו מכשיר אנדרואיד, ובטח לכאלה שמתכוונים לקנות, ננסה לעשות סדר ולראות מה יש לנו עד עתה.

נתחיל:

AOSP – (או Android Open Source Project)

ה-AOSP הוא הממשק הרגיל של גוגל. למעשה, לא בטוח שכדאי לקרוא לזה "ממשק", סה"כ זה אנדרואיד נטו, בלי שום דבר מעבר. זה לא בהכרח לא טוב, אפילו להפך, תמצאו הרבה מאוד אנשים (גם אני…) שמעדיפים את זה, ולא הרבה מאוד שטויות ששאר היצרניות שמות בממשקים שלהם.

טלפונים בולטים: HTC Dream (G1), My Touch 3G, Motorola Droid / Milestone, Nexus One

HTC Sense UI

ה-Sense של HTC הגיע לראשונה עם מכשיר ההירו של החברה. הוא בהחלט הביא איתו משהו מיוחד. הגרפיקה החדשה + הווידג'טים המרשימים הכניסו המון חיים לאנדרואיד של HTC. בימים אלו סיימו בחברה לעבוד על גירסא חדשה ומשופרת לממשק, שסוף סוף יעודכן לגרסאות האנדרואיד החדשות יותר (2.1), ומכאן כולנו תקווה שהממשק יעודכן בתדירות גבוהה יותר בהתאם לקוד המקור, ולא יתקע כמו בעבר.

בין השאר, תוכלו למצוא בממשק הזה תמיכה טובה ביותר ברשתות החברתיות השונות, ועיצוב באמת מרשים.

טלפונים תומכים: HTC Hero, HTC Droid Eris, HTC Tatto

טלפונים שעדיין לא יצאו לשוק: HTC Desire (Bravo), HTC Legend, HTC Incredible, HTC Supersonic

Sony Ericsson Racheal UI

אז אם על הממשק של HTC אפשר עוד איכשהו לומר שהוא מזכיר את ה-AOSP הרגיל, כאן ממש לא. סוני אריקסון הביאו פה ממשק ועיצוב שונים לחלוטין. וזה נראה לא רע בכלל.

יתרונות הממשק הם ניהול המדיה שבמכשיר, והרשתות החברתיות אליהם אתם משתייכים. הממשק בנוי על אנדרואיד 1.6, אך עדכונים מחכים לכם להורדה כרצונכם.

מכשירים: Xperia X10, Xperia X10 Mini, Xperia X10 Mini Pro – שלושתם צפויים לצאת איפשהו בין מרץ לאפריל.

Motoblur

של מוטורולה.

אם אתם פריקים של רשתות חברתיות, אז כנראה שזה הממשק שלכם.

והאמת? לא תמצאו פה הרבה מעבר. תוכלו למצוא פיצ'רים יותר נחמדים בממשק של HTC. בנוסף, בחלק מהמכשירים שלה הממשק קצת איטי, ולא זורם חלק.

מכשירים: Motorola Backflip, Motorola Dext, Motorola Quench

ממשקים אלטרנטיבים – SPB Shell ו-TAT Home

מה הכוונה? לא מדובר פה על ממשק שבה כחלק ממערכת ההפעלה של הטלפון, שאין מה לעשות וזה מה יש. אלא על ממשק שניתן להתקין ולהסיר בכל עת שיושב ובעצם מכסה את מערכת ההפעלה שלכם מכל הכיוונים. (שימו לב – גם לא מדובר בסתם תוכנה שתחליף לכם את הסקין של המסך הראשי.)

בכל אופן, 2 הממשקים הנ"ל הוכרזו בקונגרס השנתי שהתרחש בברצלונה יותר מוקדם החודש.

ה-SPB מוכר יותר לבעלי Windows Mobile, שם הוא כבר רץ כמה שנים ופופולארי מאוד בקרב המשתמשים. לחצו כאן לכתבה משבוע שעבר בנושא.

ה-TAT Home, בדומה ל-SPB מביא איתו צורה שונה, וחבילה של ווידג'טים שונים כמו שעון, רשתות חברתיות, מזג אויר, וכד'… הכל בעיצוב שונה וייחודי.

סה"כ, ובאמת אם יש משהו שמסכם את כל הנושא… הכל עניין של טעם.

איתמר בן-חיים

itamarbh@gmail.com

Share

השאר תגובה