ניצחון לאפל. או שלא?- פוסט דעה


פורסם ב 26/08/2012 ע"י Elad Leev - אלעד ליב

קודם כל ולפני הכל- כמו שאר פוסטי הדעה בפורטל, הכתוב פה מייצג את הדעה שלי.

בסוף השבוע האחרון, פסק חבר המושבעים בקליפורניה כי סמסונג הפרה 6 פטנטים של אפל ותאלץ לשלם לה 1.05 מליארד דולר (1,049,393,540 ליתר דיוק). ההשמעות של אפל כלפי סמסונג היא גניבה של הקניין הרוחני של אפל- הפרת הפטנטים שלה- בינהם הממשק הדומה ועיצוב המכשיר הדומה.

ניצחון לאפל?

אומנם זה נראה כניצחון מוחץ לאפל- זכיה בתביעה אשר התנהלה במהלך שנה+, סכום פיצוי נכבד, סיכוי להורדת מכשירי סמסונג מהמדפים, פגיעה במכירות של החברה המתחרה המאיימת אליה בשוק ואפילו מכה קשה לגוגל. אך אם זה באמת ככה? אז זהו, שלא. ניצחונה של אפל לא מסמל ניצחון מוחץ לחברה, אלא כישלון. כשלון לאפל כחברה שהשקיע את כל כולה, כל המשאבים והכספים להכפיש, לתבוע, להוכיח ולהשמיץ את יצרניות האנדרואיד השונות- ואת סמססונג- האיום הכי חזק של אפל, החברה שעקפה את המכירות, וכל זאת במקום לנצל את המשאבים האלה לפיתוח מוצרים חדשים, שיפור האיפון הקיים (ולא, למכור שילדה של מכונית עם מנוע ופח, ואחרי זה להוסיף ריפוד לקרוא לזה מכונית 4 להוסיף הגה לקרוא לזה מכונית 4S זה לא התקדמות- זה להוסיף דברים שמלכתחילה היו צריכים להיות.), וכשלון לחברה האמריקאית– אשר כ"כ דוגלת בתחרות, בשוק חופשי והולכת להפסיד את כל זה. אפל יכולה לזכות בדיון שיתקיים ב20 לספטמבר בו השופטת תחליט האם להוריד את מכשירי סמסונג מהחנויות או לא- שוק חופשי, תחרות?

"פסק הדין שניתן היום לא צריך להחשב כנצחון עבור אפל, אלא כאובדן לצרכן האמריקאי. פסק הדין יוביל למבחר דל, להרבה פחות חדשנות ולמחירים גבוהים יותר בשוק. זה בהחלט מצער שמערכת הפטנטים מאפשרת מונופול לחברה אחת באמצעות הענקת זכויות על מלבנים עם פינות מעוגלות או על טכנולוגיות המשופרות באופן שוטף על ידי סמסונג וחברות אחרות. לצרכן יש זכות בחירה, והוא יודע מה הוא רוכש כשהוא בוחר בסמסונג. זו היא אינה המילה האחרונה במקרה זה או ביתר המקרים המתנהלים בבתי המשפט ברחבי העולם, שבחלקם נדחו רבות מטענותיה של אפל. סמסונג תמשיך לחדש ולהציע מגוון אפשרויות בחירה לצרכן". – סמסונג.

את מי בעצם אפל תבעה?

האם אפל כיוונה לסמסונג? או לכלל יצרניות האנדרואיד?. אפל בשנה האחרונה ירתה לכל הכיוונים בכמה מדינות- תבעה כל יצרנית אנדרואיד אפשרית, הצליחה להוריד מהחנויות מכשירים (אשר בסופו של דבר חזרו), הצליחה לזכות בפטנטים שסופחו אליה ועוד.

בביוגרפיה של סטיב ג'ובס נכתב- "אוציא את נשימתי האחרונה וכל גרוש מ-40 מיליארד הדולר של אפל בבנק כדי לתקן את העוול הזה. אני אהרוס את אנדרואיד, מכיוון שזהו מוצר גנוב. אני מוכן ללכת למלחמה גרעינית על זה". , "אני לא רוצה את הכסף שלך. אם תציע לי חמישה מיליארד דולר – לא אקח. יש לי מספיק כסף. אני רוצה שתפסיק להשתמש ברעיונות שלנו באנדרואיד, זה הכל". (נאמר על אריק שמידט).

סטיב ג'ובס ואפל לא כיוונו לסמסונג, בכלל לא. הם כיוונו לפגוע כמה שאפשר במכירות וקצב ההתקדמות של אנדרואיד, כאשר המכשירים נמכרים כמו לחמניות חמות, המוני משתמשים נוטשים את ios לטובת אנדרואיד, אפל הפסיקה לחדש ולהרשים (להרשים 4s), המוצא היחידי שלה הוא פגיעה ברווחי המתחרות, וגוגל בפרט.

גוגל ידעה את זה, וכלל הנראה בגלל זה רכשה את מוטורולה- חברה אשר מחזיקה באלפי פטנטים סלולרים אשר נמצאים במכשירי אנדרואיד וios כאחד, וזאת כדי לעזור להגן על עצמה במשפטים כנגדה וכנד היצרניות שלה. כמובן אפשר להתיחס לגניבות של אפל מאנדרואיד- notification bar לדוגמא, אבל לא נכנס לזה.

הסוף?

אולי אפל ניצחו את הקרב אבל לא את המלחמה. סמסונג תערער לבית המשפט על ההחלטה בנסיון למנוע הורדה של מכשירי סמסונג מהמדפים, אולי הדיון יעלה כמה רמות למעלה ויגיע לבדיקה של שיטת רישום הפטנטים האמריקאי. מה שבטוח- יצרניות האנדרואיד מעכשיו ינקטו צעדי זהירות בכל הקשור לפטנטים רשומים של אפל.

כל שעלינו לעשות הוא לחכות לראות מה יהיה תוצאות הערעור ולקוות לטוב, מה שכמובן יהיה.

Share

מתכנת Web, מעצב גרפי, גוגולהוליק, מאוהב באנדרואיד ובקהילת הקוד הפתוח. פעיל בקידום האנדרואיד בישראל ומאמין שלינוקס זה דרך חיים. הכתב, המתכנת, המעצב והאיש סיסטם של הפורטל!

14 Comments

 1. koren60
  26/08/2012 בשעה 22:49

  אחלה כתבה נהנתי לקרוא,מסכים איתך בכל מילה

 2. ilia4456
  26/08/2012 בשעה 23:50

  Apple Inc High as F**k things that Android stealing thier things….
  בואנה לאפל לא נמאס לשחק אותה חברה ז*** מזכיר לי סרט האויב שבפנים אפל פשוט מנסה להיות כמו אמברלה ולזכות במונופוליה

 3. dannysi
  27/08/2012 בשעה 01:03

  לאפל סמסונג ושלל החברות יש כסף כמו חול. המפסיד העיקרי הוא האזרח הקטן , זה שעכשיו יעלו לו את המחיר , או ימנעו ממנו חדשנות .

 4. shaharsabag
  27/08/2012 בשעה 04:53

  המון תודה, כתבה מסוגננת וממש לעיניין…

 5. netbloe
  27/08/2012 בשעה 05:34

  היה כל כך צפוי שתתחילו לבכות אז מה קרה הפסדתם (סמסונג)אחרי שהעתקתם כל כך הרבה,סוף כל גנב לתלייה,וכך היה ועוד מעט שיתחילו להוריד מכשירים מהמדפים יהיה עוד יותר טוב!
  תהנו אנדרובויס שלי D:

 6. netbloe
  27/08/2012 בשעה 05:35

  כשלון?הם ידעו שהם ינצחו עוד מההתחלה הם המשיכו להשקיע בפיתוח לעומת סמסונג שכרגע משקיעה בפיתוח המפעלים לייצור מעבדי האייפון,וחסר להם בכיס גם קצת…

 7. deepnes
  27/08/2012 בשעה 11:43

  המשפט היה מוטה לטובת אפל כיוון שהוא הוכרע על ידי מושבעים שלא הבינו מלכתחילה שהפטנטים היו הזויים לגמרי ובכלל לא היו צריכים להיות מאושרים מלכתחילה. בכל מדינה מתוקנת שבה השופטים הכריעו במשפט של אפל נגד סמסונג הם ביטלו לגמרי את הפטנטים האלו במדינתם בטענה שהם לא באמת פטנטים.
  זה יותר מרגיש כאילו אפל משלמת למרכז הפטנטים בארה"ב כדי לקבל פטנטים כמו אנחנו המצאנו את הריבוע וכו'

 8. deepnes
  27/08/2012 בשעה 11:45

  נ.ב הם גם אישרו פטנטים אף על פי שחברות אחרות הראו כי מוצרים קודמים יוצרו לפני האייפונים והאייפדים עם מראה או אפשרויות דומות למה שהוגדר כפטנט של אפל.
  בקיצור בולשיט משפטי של אזרחים אמריקאים כדי להגן על הייצור של חברה אמריקאית במקום על הסחר ההוגן כרגיל.

 9. shlommi
  27/08/2012 בשעה 19:09

  זה דבר טוב לסמסונג – קמפיין פירסום ענק שעלה לה מיליארד דולר.
  עכשיו הקהל שמבין וגם לא מבין מכיר את המכשירים שדומים לאייפון במחיר זול ממנו וירצו לקנות אותם במקום את האייפון היקר !

  חכמים הקוריאנים האלה אההה….

  האמריקנים תמיד היו תמימים !

 10. amir628
  28/08/2012 בשעה 07:27

  פשוט תפוח רקוב !…

 11. amitizle
  29/08/2012 בשעה 16:01

  ממש עצוב שהדרך של אפל לעצור את סמסונג מלקחת להם את הלקוחות היא כזאת.
  כמו ילד מפונק שרץ להורים שלו.

 12. thegrimreaper
  30/08/2012 בשעה 00:48

  אם המשפט היה מתקיים בדרום קוריאה התוצאות שלו היו הפוכות. המשפט הוכרע ע"י שופטים וחבר מושבעים שאין להם מושג קלוש באנדרואיד וIOS או סלולאר באופן כללי. כמו שנאמר פה לפניי השופטים הגנו על חברה אמריקאית ועל השוק האמריקאי.
  אפל ניצחו כי הם רשמו פטנטים על דברים שלא היו מקוריים שלהם בכלל.
  בזמן שחברות אחרות היו תמימות ולא חשבו לרשום פטנטים על דברים אלמנטרים כמו צורה של מכשיר או איך נראה דף הבית שלו.
  הפוסט הבא ב9GAG מראה כמה הפסק דין הזה מגוחך!

  http://9gag.com/gag/5195630

 13. thegrimreaper
  30/08/2012 בשעה 00:51

  ועוד דבר, אני לא מבין מה עושים פה כל משתמשי הIOS למינהם! אם יש להם אייפונים למה הם פעילים בפורום שהוא כל כולו אנדרואיד?!

 14. dubelboom
  31/08/2012 בשעה 01:28

  thegrimreaper, אני מקווה שזאת הייתה שאלה רטורית…
  אם לא, אז התשובה פשוטה – הם חסרי חיים, ומצטערים שאנחנו נהנים מהמכשיר *שלנו* והם סובלים מהמכשיר *של אפל*.

השאר תגובה