דעה | Jelly Bean – נחוצה או לא?


פורסם ב 12/08/2012 ע"י cmp

כעת, שבוע לאחר שהתקנתי לראשונה גרסאת ניסוי של JellyBean מבית היוצר של Cyanogen, החלטתי לכתוב את ההתרשמות שלי מהמערכת החדשה.

ברמה הכללית העיצוב מזכיר מאוד ICS עם כל מיני שינויים קטנים בתצורה, הדבר העיקרי השונה בעיצוב החדש הוא מגירת ההתראות (Notification Drawer) שעברה מתיחת פנים רצינית מ-ICS וקודמותיה.  כעת, מגירת ההתראות לא רק מציגה התראות וניתן בעזרתה לפתוח, המגירה הפכה לאינטראקטיבית למשתמש, כעת המשתמש יכול לבצע דרכה פעולות שונות לגבי ההתראה. אמנם, רוב האפליקציות עדיין לא מאפשרות אופציות שונות ומגוונות למעט אפליקציות המכשיר (מוסיקה,מייל,שיחות,אסמסים וכדו'). אך אין שום ספק שהעיצוב החדש מספק מאוד בעיקר בגלל העיצוב הנעים לעין.

בכללי השימוש הפשוט במכשיר ; פתיחה וסגירה של אפליקציות,עבודה על הלאנצ'ר וכדו' ; עובד בצורה יוצאת מן הכלל, המערכת בבסיסה עברה שינוי רציני ועובדת חלק,מהר ויפה בעיקר עם כל הפעולות הרגילות שאנחנו רגילים. לא ניתן לומר כי למערכת החדשה נוספו אופציות חדשות ומגוונות רבות אבל חווית השימוש השתפרה פלאים.

חבל מעט שגוגל לא החליטו לעשות שינויים גם בתוך אפליקציות אנשי הקשר,מסרונים ואפליקצית החיוג אני חושב ששינויים בהן יכלו להוסיף מאוד לחווית השימוש מהמערכת החדשה.

בנוסף לזה, אפליקציות המצלמה והגלריה עברו כמה שינויים נחמדים מבחינת השימוש ומעבר בין תמונות, כעת, כאשר מצלמים ניתן להחליק את האצבע (סתם כך על מה שמצלמים כעת)  ולעבור לגלריית התמונות ולתמונה שצולמה אחרונה.

לסיכום, ההתרשמות שלי ממערכת ההפעלה בהחלט חיובית , אבל דבר אחד חשוב , בתור אדם שמתיימר להיות מפתח אפליקציות ובתור מפתח בסביבות אחרות ותיק למדתי חוק אחד פשוט, לא מומלץ להוציא עדכונים למוצר כל זמן קצר, לעיתים קרובות המשתמשים נרתעים מזה ובפרט באנדרואיד יוצר ריחוק בין מכשירי האנדרואיד השונים . אני סבור שאת כל השינויים האחרונים גוגל יכלה לדחוף כבר ב-ICS בעזרת קצת יותר מחשבה ולהכניס ל-JB דברים חדשים ומשמעותיים יותר. למען האמת, הופתעתי מכך שכל האפליקציות שאני משתמש בהן ביום-יום לא צריכות עדכון מיוחד כדי למנוע באגים. אולי זה בגלל הדימיון הרב של המערכת ל-ICS? ואולי לא, אבל המערכת נטולת באגים רציניים. עוד לא נתקלתי באפליקציות שעושות בעיות מבחינת תאימות. כך שכל האפליקציות שעובדות חלק על ICS ככל הנראה יעבדו חלק גם על JB.

Google Now

ולחלק העיקרי של JB , יחד עם המערכת החדשה, המערכת מגיעה יחד עם עוד אפליקציה, Google Now, בקיצור Google Now היא אפליקצית ניהול היום שלך, היא תביא לך את כל המידע שאתה צריך, החל מאיזה משחק היה אתמול, תוצאות האולמפיאדה , שאלות סתמיות (כמו: "מה הגובה של מייקל ג'ורדן?") והצגת סדר היום שלך בדרך מסודרת יחד עם מזג האוויר במקום שאליו אתה הולך. אז כמובן, כרגיל, רוב האופציות לא קיימות אצלנו בארץ, כמו אופציה שהאפליקציה מחפשת לבד קווי אוטובוס ורכבות למקום שאליו אתה הולך.  משחקי כדורגל כמובן שגם הם נכללים מחוץ לתחום בארץ. אבל, האפליקציה כן משמשת בתור מנהל אישי מאוד נחמד, אני לא נוטה להתלהב מאפליקציות כמות אלו, להפך, אני סולד מהן ומנסה להשביתן כמה שיותר מהר. אבל, אני בטוח שבמשך הזמן האופציות השונות יהיו שימושיות גם בארץ.

רוב המכשירים שיש להם מערכת CM9 יקבלו גם CM10 (ע"פ הבלוג של ClockWorkMod).

כרגע? אני לא חוזר ל-ICS ובכלל לא ל-GB. בשבילי GB נראית רחוקה מדי.

*לא התייחסתי לחיי סוללה, התחממות המכשיר וכדו' מכיוון שכרגע אני משתמש בגרסאת ניסיון שלא מותאמת לגמרי עם המכשיר (Samsung I9100), לשואלים: CM 10 Experimental builds.

לאור הבקשות הנה קישור לפוסט ב-XDA של הגרסא (פוסט רשמי).

לחצו כאן לפוסט

Share

12 Comments

 1. asafmoraz
  12/08/2012 בשעה 08:38

  סקירה נחמדה מאוד למרות שלדעתי היית יכול לפרט קצת יותר על השינויים שעשו, על העובדה שכפתור הבית בלחיצה ארוכה (גם אם הינו וירטואלי) מאפשר לפתוח את החיפוש החדש מכל מקום במכשיר, לפרט קצת יותר לעומק על השימוש במחוות במרכז ההתראות, על צילום המסך שמוצג במרכז ההתראות ועוד כהנה וכהנה שכלולים כאלו ואחרים שהביא איתה הגרסה כמו התאמה של הווידג'טים לגודל המסך וסידור המסך בהתאם למקום הזמין בו.

  עוד דבר חשוב מאוד:

  לדעתי בשביל לקבל את החוויה האמיתית הייתה צריך להתנסות בגרסה הנקייה על מכשיר נתמך כגון הגלקסי נקסוס למשל. אני בהחלט יכול להבין שהיות ואין לך מכשיר כזה אז זו הייתה האופציה היחידה, אבל בתור אדם המשתמש בגלקסי נקסוס ושדרג לגרסה זו מאז שיצאה, אני בוודאות מסכים שנעשתה כאן עבודה טובה, הממשק זריז יותר וחלק יותר ובגדול הגרסה הזו משובחת.

 2. liorw
  12/08/2012 בשעה 10:26

  העובדה שאתה מריץ גרסא ניסיונית של CM10 מחזקת את העובדה שגוגל רצה קדימה כמו אצן באולימפיאדה וכל השאר (שמה נאמר כולם מדדים מאחור)
  למי כבר יש רשמית גרסא 4.1.1 ?
  סמוסנג – לא
  HTC ? נראה לי שלא…
  LG?
  אולי HUAWI …

  הגיע הזמן שגוגל יעצרו את מכונת העדכונים
  ופשוט יעשו סדר, כמו שהבטיחו פעם מזמן-
  יקימו צוותים שכל תפקידם לבצע התאמה של הגרסאות החדשות למכשירים באשר הם. הכוונה לקחת X חברות מובילות בשוק – והן יקצו אנשים שבשיתוף עם גוגל ייצרו גרסאות למכשירים "מובילים"

  עד אז, רק בלאגן…

 3. asafmoraz
  12/08/2012 בשעה 11:11

  לדעתי גוגל צריכה להחליט שלחברות אסור לקסטם את מערכת ההפעלה ולשנות, בדיוק כמו שאפל עושה. אולי בצורה זו, נוכל לעדכן את המכשירים שצורה מהירה יותר בלי ממקשי הטאצ'ויז המכוערים וממשקי ה- SENSE למיניהם…

 4. matanp
  12/08/2012 בשעה 11:29

  בסה"כ כל גירסה מביאה איתה שני סוגי עידכונים
  1. ברמת הפיצ'רים
  2. תיקון באגים – בא לידי ביטוי בעיקר במהירות המערכת וצריכת הסוללה.

  לגבי 1: כמעט כל מה שהוא ברמת תוכנה ניתן להתאימו למכשירים אחרים, כך למשל אפשר לראות כבר זליגה אפליקציות שמאפיינות את גלקסי 3 (כגון זיהוי פנים ומניעת כיבוי המסך וכן חיקויי סירי למינהם) לכלל מכשירי האנדרואיד. יחד עם זאת, לא ראיתי עדיין את google now למכשירים עם ICS.

  לגבי 2: זה אמור להיות העידכון היותר חשוב מבחינתי. לי יש את הגלקסי 1 הישן והטוב, בסופ"ש שמתי לראשונה גרסת JB מעוברתת (חרף החשש מהגרסה המעוברתת היא קיבלה פידבקים טובים), אם כן, פידבקים לחוד ומציאות לחוד. הטלפון סבל מלאגים נוראיים, הרגשתי לחץ בחזה ובחילה זועתית מאחר והטלפון שלי עבד כמו קשיש גוסס. לבסוף חזרתי ל ICS.

  לסיכום, עוד לא ראיתי ביקורת על JB המתייחסת לתיקוני באגים, שיפורי מהירות וצריכת סוללה. כמו כן, אני לא מצאתי גרסת JB טובה לגלקסי 1 – נראה כי יש עוד להמתין.

  מוזר, אבל אני חייב לציין שהכתיבה של המאמר הייתה בעברית יפה קריאה ותקינה – משהו קצת פחות שכיח בימים אלה

 5. xplosion
  12/08/2012 בשעה 11:40

  לגבי הI9000 תתקין את הHelly Bean אני מאוד מרוצה ממנה 🙂

 6. liorl14
  12/08/2012 בשעה 11:40

  לזה שמעליי
  http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1747042
  תתקין את זה מבטיח שאתה לא תצטער

 7. icelanderus
  12/08/2012 בשעה 11:51

  זה גלקסי S2?
  אפשר לינק לבילד הספציפי הזה פליז?..
  .

 8. Athalef
  12/08/2012 בשעה 13:43

  אני עם גלקסי S2 – התקנתי JB גרסה 3.0.3 של הרום הזה:
  http://iandroid.co.il/forum/topic72478.html
  בנתיים אני מאוד מבסוט, לא נתקלתי בבעיה אחת,
  אמנם לא שמתי לב שהמכשיר רץ מהר יותר או משהו שאמור להזכיר את "פרויקט חמאה" עליו דיברו, אבל המכשיר מתפקד בדיוק כמו עם ICS, אז למה לא?

 9. cmp
  12/08/2012 בשעה 16:48

  הוספתי עדכון של הפוסט המקורי עם לינק ל-XDA. (קישור בתחתית העמוד)

 10. ramiwi
  12/08/2012 בשעה 23:33

  לAthalef,
  זה כבר נטחן פה בפורומים, הרומים לS2 לא כוללים האצת חומרה ובגלל זה הביצועים חלשים יחסית לICS.
  מי שקנה את הדגם החלש יותר i9100g, דווקא הרויח כי הוא דומה לנקסוס מבחינת חומרה והרומים שיוצאים לו כבר רצים באופן מושלם, כולל "פרויקט חמאה".

 11. arik100
  13/08/2012 בשעה 19:47

  אני לא יודע מה איתכם
  אני התקנתי JELLYBEAN ל ATRIX בגירסה שמוגדרת בתור ALPHA והיא פשוט טסה בהשוואה לרום מקורי
  אני חייב להסכים עם אסף ופשוט להגיד כי העובדה שכל חברה מוציאה גירסה משלה למערכת ההפעלה פשוט הורסת את חווית המשתמש

 12. telnet
  13/08/2012 בשעה 23:30

  לא הבנתי מה הרעיון לרוץ לגירסא חדשה כאשר אפילו ICS עדיין לא יציבה כמו שצריך (ובקושי נמצאת על 10% מהמכשירים בעולם) ואתה עוד מדבר על JB שהיא "Experimental builds " פחח ממש בדיחה…..

השאר תגובה