דעה: הקרב על התקן


פורסם ב 10/05/2012 ע"י תומר שטרקר

שבוע חלף מאז השקתו של הגלקסי S השלישי, כאשר נושא הטעינה האלחוטית עלה על הפרק ודמיוננו פרח עם האפשרות של חיי סוללה נצחיים הודות לתחנות טעינה בכל מקום, אך מה יקרה בעתיד הקרוב?

שלא תחשבו שהדבר לא אפשרי, הוא מאד אפשרי אך לצערי ההיסטוריה מלמדת אותנו כי לחברות הסלולר יותר חשוב להיות זו שקובעת את התקנים, לרוב על חשבון נוחות המשתמשים.

זוכרים את הימים שכל יצרנית היה את החיבור המוזר שלה למכשיר בעוד שצידו השני של הכבל היה חיבור USB סטנדרטי?
מכירים את הסיטואציה שאתם באים לחבר ורוצים להעתיק משהו למכשיר שלכם אבל יש לו כבל של iphone שמבחינת הספקים אינו שונה מחיבור ה microUSB הסטנדרטי של מכשירי האנדרואיד?

נושא קביעת הטנדרטים קיים בכל התחומים, דוגמא כואבת בעיקר למפתחי הווב הינו המסע הנוראי של קביעת הסטנדרטים ל HTML4 כאשר כל דפדפן סיגל לעצמו התנהגויות שונות, דבר שגרם למפתחי הווב לעבוד אף יותר קשה כיוון שהיה צריך לבצע תאימות בין הדפדפנים השונים.
אותו דבר נכון אפילו בימים אלו ל HTML5 המהולל אשר לא נתמך בצורה חלקה כיוון שעדיין לא הוחלט הסטנרט לפיתוח.

התלבטתי מאד האם לעשות פוווו על ספרי הפיזיקה ולעשות איזה תרגיל או שניים בחשמל ולעשות כל מני תנועות מוזרות עם הידיים על מנת להסביר לכם איפה טמונה הבעיה אך לא הפעם… (אם תהיה דרישה להסברים על הטכנולוגיה אשמח לדאוג לכם לפוסט שכזה!)

הבעיה העיקרית היום בתחום הטעינה האלחוטית הינה שאין תקן אחיד, מה שהופך את העניין למירוץ הפטנטים ונעיצת הדגל על קביעת התקן שתסתיים בתביעות ממושכות על הפרות זכויות יוצרים ואי אילו קטנוניות על דברים שלא באמת מעניינים אותנו, הצרכנים.

עד קביעת התקן לטכנולוגיה שעדיין מעלה המון סימני שאלה בין אם קצב הטעינה גדול מקצב פריקת הסוללה, האם ישנן השפעות של השדות המגנטיים על מכשירי אחרים כגון מחשבים ניידים והאם הטכנולוגיה ברת השגה מבחינת העלות?

בסופו של דבר יקבע תקן לטעינה אלחוטית, הטכנולוגיה אכן תהיה ברת השגה ונוכל בהחלט לצחוק על הימים בהם היינו צריכים כבלים על מנת להטעין את המכשירים כפי שאנחנו מגחכים היום על המושג "כבל DATA", אך השאלה הגדולה באמת היא עד כמה אנחנו נסבול מהתהליך הזה?

Share

מנהל פרוייקטי תוכנה, גיימר, אוהב ג'דגטים, sci-fi, אוהב כל מה שקשור לאנדרואיד ולמכשירי סלולר. אהה כן, גם מנהל הפורטל :)

7 Comments

 1. naty
  10/05/2012 בשעה 18:14

  האופציה הזו נחמדה, אבל אם חושבים על זה לעומק רואים שזה עושה יותר רע מאשר טוב:

  אם בפיסיקה עסקינן, כדי לטעון אלחוטית מכשירים צריך ליצור שדה חשמלי חזק מספיק שיכול להטעין את המכשיר כאילו הוא מחובר בחוט לחשמל.
  כדי ליצור את השדה, צריך יותר חשמל; יותר חשמל = יותר כסף.

  אז אולי סמסונג משוויצים בזה באס3 (ובצדק, כי זה מה שיש להם שלאחרים אין), אבל הייתי מחכה לאס-הבא ושומר על הבריאות 🙂

 2. naty
  10/05/2012 בשעה 18:15

  שכחתי לציין – בגלל מה שרשמתי, לדעתי לפחות אנשים לא ירצו להשתמש בזה, ואז כבר לא יהיה צורך בפטנטים או שתקן סטנדרטי…

 3. acavihai
  10/05/2012 בשעה 21:52

  הפטנט שייך לניקולה טסלה שעלה על זה לפני 100 שנה
  להעביר חשמל באוויר זה דבר אפשרי ואין לו שום השפעה שלילית
  הטכנולוגיה עוברת על ידי שדות מגנטים (אותו שדה שסובב בכול מקום בכדור הארץ)
  אבל מסתבר שאנשים מרוויחים הרבה כסף על ייצור סוללות,חוטי חשמל ועוד הרבה דברים
  וכמו תמיד הכול סובב סביב כסף
  למי שמתעניין:

 4. sogo87
  11/05/2012 בשעה 11:31

  קודם כל זה באמת נושא מעניין ולדעתי טוב שהעלת אותו. הסרטון שacavihai העלה עזר לי להביר פחות או יותר במה מדובר.
  אז בעצם הרעיון הוא להזרים זרם בלולאה מוליכה שמחוברת לחשמל, כתוצאה מהזרם נוצר שדה מגנטי (עפ"י חוק יד ימין) בכיוון הניצב ללולאה. על המכשיר יש לולאה שנמצאת באזור עם שדה מגנטי, לכן נוצר בה זרם שמטעין את המכשיר?

  בסה"כ הקונספט די פשוט. פיזיקה של תיכון 😛

  בכל מקרה לדעתי עדיפה הטענה חוטית מאשר אלחוטית. גם יטעין יותר מהר (אין איבודי הספק) גם יוצר שדות מגנטיים הרבה יותר חלשים, וגם הרבה הרבה יותר זול.
  אז למה כל הסיפור? כדי לא לחבר כבל למכשיר בשביל להטעין?

  האם נהיינו עד כדי כך עצלנים?

 5. haimn
  11/05/2012 בשעה 11:57

  מי שרוצה, ההרצאה של אריק גילר (הסרטון שacavihai הביא) על החשמל האלחוטי זמינה גם באתר TED עם כתוביות בעברית: http://www.ted.com/talks/lang/he/eric_giler_demos_wireless_electricity.html

 6. deepnes
  12/05/2012 בשעה 10:59

  sogo87 בעיקרון אתה צודק מבחינה בסיסית אבל העניין הוא שממרחק כזה ובזויית לא נכונה המכשיר בקושי מרגיש את השדה המגנטי כיוון שהשטף המגנטי בעצם מתפרס לכל עבר ולמרחק של יותר מחצי מטר בעצם לא מרגישים אותו (שלא לדבר בכלל אם יש עצמים חוסמים באמצע) ולכן הפטנט הוא במילים פשוטות "קצת" יותר מתוחכם מהרעיון הזה. הרעיון שהצגת הוא בעצם השנאי של שינויי מתח שאתה לוקח כשאתה נוסע לארה"ב או אירופה וכו'

 7. dubelboom
  19/05/2012 בשעה 18:41

  אבל בS3 זה לא באמת הטענה אל חוטית. ברגע שמרימים אותו מהמטען זה מפסיק. פשוט המשטח מעביר חשמל למכסה הסוללה, שמעביר לסוללה. לא משהו יותר מידי מתוחכם.
  (יכול להיות שזה לא ככה, זה מה שאני הבנתי..)

השאר תגובה