Android ו-iOS – אז ועכשיו


פורסם ב 20/10/2011 ע"י Ardethian

השערות, ציפיות, חדשות ועדכונים על המכשיר החדש של גוגל, Galaxy Nexus, הציפו אותנו בחודש האחרון כשדאגנו לעדכן אתכם בדיוק במה שקורה דקה-דקה, שעה-שעה, אבל מכל ההמולה וים העדכונים שבאו אלינו כמו רעם ביום בהיר, שכחנו לקחת רגע ולהסתכל על מה שהיה אז, ומה שיש עכשיו.


התמונה משקפת את התפתחותן של שתי מערכות ההפעלה הניידות הכי מתקדמות בשנים האחרונות, ה-Android של גוגל וה-iOS של Apple.

על חלק גדול משלל המכשירים שעליהם רצה מערכת ההפעלה הזו, יש לנו כפתורים פיזיים אשר ממוקמים על מסך המגע או שהם חלק ממסך המגע עצמו, שינויים ביחסי המסך (16:9), גרסאות קושחה סטוק (גם אם מודלפות) שיוצאות אחת לחודש-חודשיים ועוד.
מה שהתחיל בתור מערכת הפעלה שאחוז גדול מהאנשים הרים גבה כששמע את שמה ("אנדרואיד? מה זה?"), כבר מזמן הפך לדבר הגדול הבא בכל מה שקשור למערכות הפעלה ניידות.

ה-iPhone של Apple זיעזע את שוק הסלולר ואת העולם הטכנולוגי בכלל עם יציאתו לשוק ב-2007, מה שהפך אותו לאחד המכשירים פורצי הדרך, המהפכניים והפופולריים ביותר. כשהוא היה הסמארטפון היחיד באיזור, תחרות הייתה סתם עוד מילה, רק ששנה אח"כ – הגיע הרובוט הירוק ושינה את חוקי המשחק, בהתחלה לאט ובטוח – אבל היום כאש בשדה קוצים.

התפתחות עם הזמן
אנדרואיד לא התפתחה אך ורק תודות לגוגל עצמה, אלא בעיקר תודות למה שמאפיין אותה הכי הרבה – היותה מערכת הפעלה בקוד פתוח. בעוד שאנו רגילים לשמוע על מכשירים חדשים שיוצאים כל חודש-חודשיים, ועליהם מערכת ההפעלה של גוגל – אפל משחררת לציבור הרחב מכשיר אחד פעם בשנה, מה שגרם בסופו של דבר למצב שבו יש "פיצוץ אוכלוסין" של סמארטפונים מבוססי אנדרואיד, ומה שמן הסתם גרם לציפיות גבוהות של קהל המשתמשים והצרכנים שלה ממנה.

אם מסתכלים על כל השינויים אשר אנדרואיד עברה בשנים האחרונות, גם מבחינת שימוש נכון יותר של חומרת המכשירים ע"י מערכת ההפעלה ועוד פיצ'רים רבים וטובים, אי אפשר שלא להסתכל על אפל ולראות שאיפשהו, היא ו-iOS נשארו קצת מאחור, לפחות למראית עין.
העדכון הכי גדול של מערכת ההפעלה היה iOS 5 שיצא לאויר העולם בשבוע שעבר, אך גם זה הגיע לאחר יותר מדי זמן ללא עדכון מאסיבי, דבר שבאנדרואיד הוא טריוויאלי כמעט, בהתחשב בכמות העדכונים וגרסאות הקושחה שיוצאות לשלל המכשירים כל חודש-חודשיים.

גם אם כן נתייחס למערכת ההפעלה החדשה של אפל בתור דבר יחסית מהפכני, יבואו הרבה ויגידו (בצדק) שהרבה מהפיצ'רים היו קיימים עוד מיומה הראשון של אנדרואיד (סטטוס בר, מישהו?).
זה כמעט בלתי יאומן עד כמה דברים פשוטים כמו ווידג'טים ותמיכה מובנית בפלאש יכולים להביא לממשק המשתמש ברגע שמשתמשים בהם בצורה נבונה. אפשרויות לשינוי ממשק המשתמש ושינוי המערכת בכלל (מישהו אמר CM? או MIUI?) אינן אלה שאמורות להדאיג אותנו כרגע בכל הקשור לאפל, כי נראה שמהבחינה הזו, ה-iOS נשארת מאחור, לפחות בינתיים.

ולסיכום..
השוק הטכנולוגי הוא לא דבר שקל להתחרות בו בימינו.
כל חברה אשר מייצרת מקררים ומכשירי מיקרוגל פתאום מחליטה להתחיל לשווק סמארטפון משלה, גם אם היא לא קשורה לשוק הטכנולוגי בכלל (הטאבלט של אמאזון, לדוגמא).
כמו תמיד, הכל תלוי בטעם אישי. חלק מהאנשים מעדיפים את ה-iOS כיוון שהיא יותר נוחה וכיוון ש"גם ילד בן שנתיים יכול להסתדר איתה", בעוד שחלק אחר מעדיף את מערכת ההפעלה של גוגל דווקא בגלל שהיא קצת יותר מורכבת ודווקא בגלל שהאפשרויות בה פשוט כמעט בלתי מוגבלות. לשחק עם הקרביים של המכשיר שלך זה אחד הדברים שאי אפשר לקחת לאף משתמש ששייך לגרעין הקשה של אנדרואיד, כי גם אם אין מה לשפר – תמיד יש מה לשפר.הכתבה נכתבה ע"פ דעתו של הכותב ומציגה את המציאות כפי שהוא רואה אותה


Share

13 Comments

 1. fireeye
  20/10/2011 בשעה 12:03

  IOS לדעתי מערכת טובה, היא הביאה לפריצת הדרך של הסמארטפונים ואני מודה על כך לג'ובס ז"ל.
  אבל לדעתי נגזר על האנדרואיד להיות השליטה הבלתי מעורערת. מערכת מעולה שיכולה אפילו להוביל למערכות נוספות (ROMים למיניהם גם כן..).

 2. cupra
  20/10/2011 בשעה 14:03

  באותו עינייין משהו שבהחלט צריך לשים אליו לב, אפל "שאבה" מודלים ורעיונות מהאנדרוייד כמו שציינת, מצד שני שראיתי את ההשקה של האנדרוייד 4.0 קיבלתי ד'ה ג'וו רציני מהוידוס פון, גוגל לקחה מהם לא מעט, זה התחיל מהמרקט, ונמשך למעודפים, מקלדת אנשי קשר וכו… עולם קטן (:

 3. Ardethian
  20/10/2011 בשעה 14:14

  נכון, יש כמה אלמנטים מה"מטרו" של WP, אבל עד כמה שמיקרוסופט משקיעה במערכת ההפעלה הניידת שלה, לדעתי היא עדיין לא נמצאת במקום שמאפשר לה להתחרות באנדרואיד וב-iOS בצורה הולמת ועם הכרזות שמשנות את פני השטח כמו שאנחנו מכירים אותו, וזו בעצם הפואנטה של המאמר הזה. (:

  הכוונה שלי הייתה להעביר את מה שאני חושב על ההתפתחות של שתי מערכות ההפעלה הניידות המפורסמות והנפוצות ביותר, מההשקה הראשונית שלהן ועד היום, וזה באמת די מצער שמיקרוסופט לא לוקחת את עצמה צעד אחד קדימה מהבחינה הזאת, כי תחרות בכל תחום ובמיוחד בתחום הזה היא דבר מבורך, שבסופו בעיקר הצרכנים מרוויחים.

  מעבר לזה, זה לא דבר חדש שחברות גדולות מעתיקות או "משאילות" אלמנטים ורעיונות מסויימים מאחת לשניה, זה העולם שבו אנו חיים. (:

 4. androidsystems
  20/10/2011 בשעה 14:44

  היה לי אייפון 4G לאחר שהבנתי שהיא מערכת הפעלה זבל החלפתי לאנדרויד ואני לא מתחרט לדקה!

 5. ilia15951
  20/10/2011 בשעה 15:31

  אנדרואיד הרבה יותר טוב מ-IOS ועוד מאט כולם יבינו את זה גם אלו שיש להם איפון..

 6. rafael
  20/10/2011 בשעה 17:56

  אני לא באמת חושב שאנדרואיד יותר טוב או שios יותר טוב,שניהם לפי דעתי אותו הדבר.

  לכל מערכת יש את הפלוסים והמינוסים שלה.

  לנו יש וויג'טים,להם יש מהירות לנו יש עיצוב וסטייל להם יש מערכת פשוטה ונוחה יותר.

  כל אחד באותה הרמה לפי דעתי,ולא שאני אומר שאנדרואיד הוא איטי…הוא מהיר מאד במיוחד בגירסא החדשה.

  ואני מאד מקווה שאנדרואיד ימשיך את הפייט נגד אפל,רובנו יודעים שאפל כרגע מובילה בתחום וזה מה שהופך את אנדרואיד לאנדרדוג ולהמשיך את הקרב ולהפתיע.

  אחלה כתבה 🙂

 7. pontius@walla.co.il
  20/10/2011 בשעה 19:16

  הכל טוב ויפה אבל למה לא לתת קרדיט למקום ממנו לקחת את המאמר או לפחות את הרעיון שלו?
  http://androidandme.com/2011/10/devices/android-vs-ios-this-changes-everything/

 8. Ardethian
  20/10/2011 בשעה 19:52

  pontius,

  הרעיון הוא לגמרי שלי, וכבר עברו כמה שבועות מאז שהוא עלה בראשי לראשונה, אבל חיכיתי להכרזות קצת יותר רציניות על ICS בשביל לעשות את זה.
  למרות זאת, כן נעזרתי בכמה מקורות, ביניהם מה שבאדיבותך הבאת לנו פה.

  האתר הזה לא מתיימר להיות אתר חדשות, ולא כולם פה גולשים לאתרים בחו"ל, אנחנו מביאים את החדשות ואת הדעות שלנו אליכם, ורק בגלל שיש טיפת דמיון בין משהו אחר למשנהו, לא אומר שבהכרח מדובר בהעתקה או משהו בסגנון.

 9. imneo1
  20/10/2011 בשעה 21:11

  אם הייתם רציניים הייתם לפחות מדווחים על זה:
  http://www.engadget.com/2011/10/19/google-confirms-nexus-s-will-get-ice-cream-sandwich-for-real/

 10. ojkoort
  20/10/2011 בשעה 22:39

  כתבה מעולה שמסכמת כלכך הרבה דברים שאני חושב !

 11. lightdelegate
  21/10/2011 בשעה 07:49

  מממ
  נפלא לשמוע ובעצם כמשתמש אייפון לשעבר אני רק מתוזכר פה כמה האנדרואיד טובה יותר:)
  די מצער אותי שעד כשבועיים לפני שעברתי לאנדרואיד שכנעתי אנשים וחברים
  לקנות רק אייפון וחלקם רוצים להרוג אותי היום:) חחח

  לא ברור לי על מה מדבר הבחור שטוען שהIOS מהירה יותר …
  נראה לי שהדבר היחיד שמטריד אותי הוא יישומי מערכת באנדרואיד שאוכלים לי את הסוללה מפני שהם נשארים פעילים…
  אחד מהם הוא היומן שמאז שהקפאתי לצערי ביום שישי הסוללה נאכלת פחות…
  מקווה שגוגל התגברו על הבעיה כי זהו חסרון רציני שהסוללה נגמרת מהר כל כך … לפחות אצלי בגלאקסי 2…

  מעבר לכך באמת אינני יודע איך חייתי באושר עם הIOS לפניכן וויתרתי על חופש הבחירה שאני כל כך רודף אותו כל חיי 🙂

 12. dubelboom
  21/10/2011 בשעה 22:19

  rafael,
  אפל כבר לא מובילה בתחום. בכל העולם, אנדרואיד עקפה אותה. זה שבארץ האייפון עדיין שולט (כל מה שקורה בעולם, אחרי שנתיים מגיע אליו…. :() לא אומר כלום.

 13. dudico31
  22/10/2011 בשעה 11:39

  כמשתמש אייפון לשעבר וסנסשיין היום אני יכול לומר שלכל אחת מן המערכות יש יתרונות משלה,אי אפשר לקבור את אייפון עדיין מוקדם,ישנם דברים שעדיין טובים יותר אייפון כמו היציבות,הפשטות,הוויפי המטורף,וישנם דברים טובים יותר באנדרואיד כמו העיצוב,החופש או החופש מאייטיונס, לסיכום אני בטוח שכל אחד ממשתמשיהסמארטפונים אם זה אייפון או באנדרואיד נהנים מעולמות נהדרים, שרק ימשיכו להצית את דמיוננו 🙂

השאר תגובה